Effects of direct banking on asset and liability management and accounting procedures regarding transactions
Direkt bankacılığın aktif pasif yönetimi üzerine etkileri ve muhasebe prosedürleri
- Tez No: 130352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyisim : Kadir Burak OĞUZ Anabilim Dalı : İşletme Anabilim Dalı Program : İngilizce İşletme Tez Danışmanı : Yrd.Doç. Dr. Tuba Dumlu Durmaz Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans Tezi - Ağustos 2003 Anahtar Kelimeler : Direkt Bankacılık, Aktif Pasif Yönetimi ÖZET # DİREKT BANKACILIĞIN AKTİF PASİF YÖNETİMİ ÜZERİNE ETKİSİ VE MUHASEBE PROSEDÜRLERİ Bankalar temelde ekonomideki atıl fonların değerlendirilmesi yönelik aracılık hizmetleriyle ekonomik sistemin önemli yapılarından biri olmuşlardır. Artan maliyetler, yeni pazarlara duyulan ihiyaç ve riski tabana yayma faaliyetleri neticesinde müşteri odaklı direkt bankacılık araçları son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Bankalar, teknolojinin de hızla gelişmesiyle, şubelerden sunulan hizmetleri direkt bankacılık araçlarına doğru kaydırmaya başlamışlardır. Faaliyetlerin alternatif kanallardan sunulmasıyla birlikte, yeni kanallaraı performanslarının ölçülmesi ve bütün banka faaliyetleri içinde yarattığı etkinin belirlenmesi gündeme gelmiştir. Hazırlanan çalışmada direkt bankacılık tarafinda sunulan ürünler, ürünlerle yapılabilecek işlemler ve bu işlemlerin muhasabe kayıtları incelenmiştir. Muhasebe kayıtlan belirli bir dönemde yapılan tüm aktivitelerin etkisinin belirlenmesinde en önemli kaynaktır. Özellikle kanal yönetiminin aktif, pasif yönetimi üzerindeki etkisi sunulan hizmetlerin banka için geleceği açısından önemlidir. Sektördeki bankalardan toplanan veriler ve diğer yazılı kaynakların sunduğu bilgiler ışığında direkt bankacılık kanallarının bütün bankacılık faaliyetleri üzerindeki etkisi olumludur. Kanalların, yeni müşteri yaratma potansiyelleriyle, çapraz satış olanaklarıyla, etkili risk ve müşteri ilişkileri yönetimiyle ve veri ambarı uygulamalarıyla kaynak maliyetini düşürdüğü, aktifleri kalite açısından yükselttiği belirlenmiştir. Çalışmada direkt bankacılığın maruz kaldığı riskler detaylı olarak incelenmiş ve kanal performansını etkileyen faktörler üzerinde de
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Kadir Burak O?UZ Field : Business Administration Program : Business Administration Supervisor : Assoc.Prof. Tuba Dumlu Durmaz Degree Awarded and Date : MBA - August 2003 Keywords : Direct Banking, Asset and Liability Management ABSTRACT EFFECTS OF DffiECT BANKING ON ASSET AND LIABILITY MANAGEMENT AND ACCOUNTING PROCEDURES REGARDING TRANSACTIONS Basically, banks have been very important intermediaries since they can gather excess funds of the economy. Rising costs, need for new markets and risk diversification make customer oriented direct banking more important. Moreover, rising technological improvements help banks in submitting traditional products via alternative channels. So, banks shift most of their operations towards alternative channels. Due to the fact that new channels are quite a few costly, consequences of operations and their effect on overall asset and liability structure need to be evaluated. So, all types of products, transactions and accounting procedures are examined in the study. Accounting procedures are very important since accounting system comprises whole activities for the period. Most of the information can be gathered via accounting system. Especially, effects of channel management on both assets and liabilities can draw a conclusion regarding future of direct banking products. Study is based on data collected via interviews, articles and working papers. Consequences of study indicate that direct banking has positive affect on both assets and liabilities. Direct banking can make consumers to bank's customers, provide appropriate mean for cross selling, decrease cost of funding and make the bank more customer oriented via data warehouse applications. All risk factors and their effects on direct banking business are examined in the study. Precisely, risk control mechanism in direct banking comprises facts that can directly affect profitability of channels. So, the study draws a conclusion concerning how the bank can establish control mechanism on direct banking.