Anonim Tevarih-i Al-i Osman (transkripsiyon, ,nceleme, dizin)
Anonymous Tevarih-i Al-i Osman
- Tez No: 130351
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİN VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
VI ÖZET Dünya tarihinin şekillenmesinde önemli rol oynayan Osmanlı Devleti'nin, kuruluş dönemlerine ait resmi vesikaların çok az bir kısmı günümüze ulaşmıştır. Bu da Osmanlı Devleti'nin ilk yüzyıllarına ait olaylarının net bir şekilde ortaya konmasını güçleştirmiştir. Bu nedenle kuruluş dönemini içine alan ve XVI. yüzyılın ortalarına kadar gelen olayları anlatan“Anonim Tevârîh-i Al-i Osman”\eu:, diğer adıyla“kronikler ilk dönem olaylarının bilinmesinde önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkar. Bugün gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki kütüphanelerde bulunan bu ”Anonim Tevârîh-i Âl-i Osmanlar“m incelenerek, mukayeselerinin yapılması, bize, Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemlerine ait olayların bilinmesinde büyük yararlar sağlayacaktır. Ortaya koyduğumuz çalışmada bu amaca hizmet etmeye çalıştık. Transkripsiyonunu yaptığımız ”Anonim", Osman-oğulları'nm Anadolu'ya gelişiyle başlayıp, II. Mehmed döneminin ortalarına kadar süren olayları anlatan bir eserdir. Bu tarz eserlerin genellikle II. Bayezid döneminde bittiği dikkate alınırsa, bu anonimin II. Mehmed döneminin ortalarında bitmesi önemli bir ayrıntıdır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ottoman Empire had an important role in shaping the world history. Even though we have significant numbers of documents relating to Late Ottoman Era, very few documents which belong to Early Ottoman Era have reached our time. Therefore, it is very difficult have information on the events which are related to the first centuries of the Ottoman Empire.“Anonymous Tevârîh-i Ali Osman”or chronical are very important sources to know the first period's events. The above-mentioned sources include events from establisment period to the mid- 16th century. In order to better understand events related to the Ottoman Empire's earlier period, these“Anonymous Tevârîh-i Ali Osman”must be translated into Turkish. In this study, we try to realize this necessity. We have transcribed an“Anonymous Tevârîh-i Ali Osman”. This anonymous is a very important work. In this work, many events are explained. These events begin from the arrivial of Ottomans to Anatolia to the period of Mehmed II. These kinds of work generally come to end in the period of Beyazid II. But this anonymous comes to end in the period of Mehmed II which is a very important detail. *.* jy &