Fizik eğitiminde öğretmen adaylarının öğrenme stillerinin araştırılması
An investigation of learning styles for interns in physics education
- Tez No: 130367
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ÇORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışmada Fizik Eğitimi Öğretmen Adaylarının Öğrenme Stilleri araştırılmıştır. Araştırmada 2002-2003 eğitim-öğretim yılı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Fizik Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans öğrencilerine (n=100) David A. Kolb tarafından geliştirilen Öğrenme Stilleri Envanteri uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, fizik eğitimindeki öğretmen adaylarının öğrenme stillerinin cinsiyet, program, yarıyıl, mezuniyet şansı gibi demografik özelliklere göre değişip değişmediğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli alt problemlere cevap aranmış ve istatistik analizler yapılmıştır. Fizik Öğretmen Adaylarının Kolb Öğrenme Stilleri Envanterine verdikleri cevaplardan elde edilen puanların İstatistiksel Bilgisayar Paket Programda Güvenirlik Analizi yapılmıştır. Belirtici İstatistik Analizler yapılmış, Fizik Öğretmen Adaylarının Soyut Kavramsallaştırma öğrenme biçiminden neredeyse maksimum puan aldıkları görülmüştür. Frekans ve yüzdelik dağılımlar oluşturulmuş, Fizik Öğretmen Adaylarının % 43 gibi büyük bir çoğunluğu Ayrıştıran öğrenme stilini, % 34'ü ise Yerleştiren öğrenme stilini tercih etmiştir. Özümseyen öğrenme stiline sahip olan öğrenciler % 12, Değiştiren öğrenme stiline sahip öğrenciler ise % ll'dir. Çapraz tablolar oluşturulmuş; Fizik Öğretmen Adaylarının öğrenme stillerinin demografik özelliklere göre dağılımları gösterilmiştir. Ki-Kare bağımsızlık testi sonucunda Enstitü Tezsiz Yüksek Lisans Fizik Öğretmen Adaylarının öğrenme stilleri ile mezun oldukları üniversite arasında ve Fizik Öğretmen Adaylarının öğrenme stilleri ile baba eğitim düzeyi arasında bir ilişki bulunmuştur. Adayların öğrenme biçimleri ve birleştirilmiş puanlarının Pearson Korelasyon Katsayıları hesaplanmış ve ilişki grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY In this study Learning Styles for Interns in Physics Education was investigated. In the investigation, Marmara University Atatürk Education Faculty Physics Teaching graduate non thesis and the Institute of Educational Sciences Physics Teaching graduate non thesis students (n=100) of 2002-2003 academic year were applied Learning Styles Inventory developed by David A. Kolb. The aim of this study is to investigate whether learning styles for interns in physics education change according to demoghraphic characteristics as gender, program, term, graduation chance. With this purpose, various sub problems were tried to solve and statistical analysis were done. Reliability Analysis were done for the scores that obtained from interns' answers to Kolb Learning Style Inventory in Statistical Computer Package Program. Descriptive Statistical Analysis were done and it has been seen that physics teacher interns take almost maximum score from Abstract Conceptualization. Frequency and percentage dispersion were done and most of physics teacher interns as 43 % prefered Converging learning style and 34 % of interns prefered Accommadating learning style. Students that have Assimilating learning style is 12 % and students that have Diverging learning style is 11 %. Crosstabs were formed and dispersion of learning styles to demographic characteristics were presented. As the result of chi-square independent test, it was found that there were relation between learning styles of institute non thesis graduate interns and graduation university and between learning styles of non thesis graduate interns and father graduation level in physics education. For learning styles and combined scores of interns, Perason Correlation Coefficients were calculated and correlation graphics were drawn.