Finansal krizler ve Türkiye örneği
Financial crises and Turkey's 2001 experience
- Tez No: 130421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Finansal Sistem :Erkan Ünal :İktisat : İktisat Teorisi :Doçent Dr. Gülsüm Akalın : Yüksek Lisans- Temmuz 2003 :Finansal Kriz,, Kriz Göstergeleri, ÖZET FİNANSAL KRİZLER VE TÜRKİYE ORNEGI Son on yıl, parasal şokların bankacılık krizi ile birleştiği finansal krizlere tanıklık etti. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bu krizler ekonomilerde ciddi tahribatlara neden olmuştur. Bu krizlerin bir örneği de 2001 yılında Türkiye'de görüldü. Türkiye, 20 yıldır süregelen ve kronik bir hal alan enflasyon oranını tek haneli rakamlara düşürmek amacıyla Aralık 1999 tarihinde, IMF ve Dünya Bankası destekli ve döviz çıpası içeren bir istikrar programı başlatmıştı. Hem iç hem uluslararası çevreler tarafından ilk başta yoğun destek bulan bu program, uygulamaya konduktan sadece 14 ay sonra meydana gelen kriz neticesinde rafa kaldırılmıştır. Türkiye ekonomisinde ağır bunalıma neden olan etkilerinin hala hissedildiği bu krizin temel nedenleri ve kaynağı tez kapsamıNda araştırıldı. Bu tezde ayrıca IMF tarafından uygulanan programın zayıf yönleri ve temel özelliklerinin Türkiye gibi kırılgan bir ekonomide neden olduğu zararlar ortaya konulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords Indicators :Erkan Ünal :Economics :Economics : Assistant Professor Gülsüm Akalın Master- July 2003 :Financial Crisis, Turkey, Crisis ABSTRACT FINANCIAL CRISES AND TURKEY'S 2001 EXPERIENCE The last decade witnessed severe financial crises in emerging markets. In these financial crises currency instability combined with banking crises. In the beginning of 2001, the Turkish economy found itself in a very severe financial crisis, which hit the real economy. Turkey had initiated an extensive dis-inflation program in December 1999 backed and supervised by The International Monetary Fund (IMF) in order to bring down inflation. The program in partucular relied on a nominally pegged (anchored) exchange rate system for dis-inflation and on fiscal prudence. However, just after 14 months from its introduction, Turkey experienced a very severe financial crisis which deepened and continued to until today.This thesis investigates the main causes and sources of the Turkish 2001 financial crisis in the light of experiences of those financial crises of the developing countries. In this thesis, we also highlight the structural weakness of the exchange rate backed dis-inflation program as exposed in its main characteristic in a small and fragile financial system such as Turkey. vu