Finansal krizler ve finansal krizleri belirleyen faktörler: Türkiye örneği
Financial crisis and determinant factors of financial crisis: The case of Turkey
  1. Tez No: 288207
  2. Yazar: GÖKHAN DAĞILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünya genelinde daha sık periyotlarla meydana gelen finansal krizler, araştırmacıların finansal krizleri daha yoğun incelemesine neden olmuştur. Finansal krizlere yönelik yapılan çok sayıdaki çalışmanın vurguladığı ortak nokta; finansal krizlerin dinamik bir yapı içinde değişik faktörlerin birbirini tetiklemesiyle ortaya çıktığıdır. Bu nedenle finansal krizlere ait temel parametrelerin neler olduğu konusunda tam bir fikir birliği yoktur.Bu çalışmanın amacı, Türk finansal sektöründe 1992-2009 yılları arasında meydana gelen krizler için finansal krizleri belirleyen en etkin makroekonomik faktörler bulunmaya çalışılmıştır. Bu amaca ulaşmak için mevcut literatür temelinde seçilen faktörlerin krize yol açma ihtimali, Lojistik Regresyon Modeli kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın sonuçları iktisadi beklentilere ve literatüre uygundur. Lojistik Regresyon Modeliyle elde edilen sonuçlara göre, kriz olasılığını arttıran en önemli makroekonomik faktörler kısa vadeli mevduat faiz oranı, döviz kuru ve kredi hacmi olmuş, geçmiş krizler doğru bir şekilde tahmin edilmiştir. Sonuç olarak, Lojistik Regresyon Modeliyle kriz olup olmayacağını önceden tahmin etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Financial crisis taking place in more frequent intervals throughout the world has led to researchers? focusing on the point. The main point a great deal of researchers? stressing towards financial crisis is that they are mainly derived from triggering variety of factors each other. Hence,there is no agreement about what the fundamental parameters are.The purpose of the study is to in Turkish financial sector for crisis occuring between 1992 and 2009, find the most effective macroeconomic factors which determine financial crisis. In order to reach this goal, the possibility of the factors which might lead to crisis in current literature have been tried to find by implementing Logistics Regression Model.The results of the study are appropriate in terms of economic expectations and the literature. According to the Logistics Regression Model results, the macroeconomic factors that increase the possibility of crisis are short term deposit interest rates, exchange rates and loan volume. Therefore,crisis in the past were able to be correctly anticipated. As a conclusion, It is possible to anticipate whether there will be crisis before hand thanks to Logistics Regression Model