Finansal entegrasyon ve finansal krizler: Türkiye örneği (1994,2000 ve 2001 krizleri)
Financial integration and financial crises: The case of Turkey (1994,2000 and 2001 crises)
  1. Tez No: 189310
  2. Yazar: AHMET TURGUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Ülke ekonomileri; küreselleşme, teknolojik ilerlemeler ve artan rekabet vb.gelişmelerle sürekli şekillenirken ülkeler, yeni fırsatlar ve tehlikelerle karşı karşıyakalmaktadır. Bu gelişmelerden finansal entegrasyon olgusu ülkeleri, ekonomik gelişmefırsatı yanında finansal kriz tehlikesiyle de karşı karşıya bırakmıştır. Yerli tasarruflarınyetersiz kaldığı durumlarda yabancı tasarrufların yerli yatırımlar ve büyüme için önemlibir kaynak oluşturacağı temeline dayanan finansal entegrasyon teorisi uygulamadaülkelerin içine düştüğü kriz olgusuyla birlikte anılır olmuştur.Finansal krizlerin sebepleri hakkında son 20-25 yılda çeşitli görüşler ortayaatılmıştır. Finansal krizlerin ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden birisi, yükselenekonomilerdeki finansal liberalizasyondur. Bu ülkelerin uluslararası sermaye akımlarınaaçık olması ve finansal sistemlerini liberalize etmeleri, dış etkilere açık durumagelmeleri, ekonomilerini kırılgan bir yapıya sokarak, para ve bankacılık krizlerininortaya çıkmasına neden olmaktadır.1980'li yıllarda bütün dünyayı saran finansal liberalizasyon/entegrasyon hareketiTürkiye'de 24 Ocak 1980 kararlarıyla uygulanma olanağı bulmuştur. Finansalliberalizasyon 1989 yılındaki 32 sayılı kararla finansal entegrasyona dönüşmüştür. Busüreçte sermaye hareketleri üzerindeki bütün kontroller ve denetim kaldırılarak Türkfinansal piyasalarının tamamen dışa açılması zamanlama ve sıralama sorunlarıylabirlikte finansal yapının kırılganlığını arttırarak bu sürecin krizlerle sonlanmasınaneden olmuştur.Sonuç olarak bu çalışmada yapılan incelemeler ve elde edilen sonuçlara göre,finansal entegrasyon ile finansal krizler arasında güçlü bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
While countries? economies are continuously shaped by the events such asglobalization, technological advancement and increasing competition, for countries bothnew opportunities and dangers occur. Among these events the fact of financialintegration presents both the opportunity for economic development and the danger offinancial crisis. The theory of financial integration, which is based on the idea that whendomestic savings are insufficient, foreign savings could provide countries with animportant source for domestic investment and for economic growth, is often mentionedtogether with the economic crisis today.Various thoughts about the causes for financial crises have been declared for last20-25 years. One of the most important causes for financial crises is the financialliberalization in raising economies. The openness of these countries for capitalmovements, the liberalization of their financial system and their openness to externalinfluences make their economies vulnerable, causing monetary and banking crises.Financial liberalization/integration movement expanded the whole world in 1980?s,started to be implemented in Turkey on 24 January 1980. Financial liberalizationtransformed into financial integration by Number 32 Decision in 1989. In this process, allcontrols and limits over capital movements have been lifted and Turkish financialmarkets have been opened outside. However, the increasing vulnerability of financialstructure due to the problems in timing and priority led to the financial crises at the end.This study concludes that there is a strong relationship between financialintegration and financial crises.i