Kızılcapınar (Zonguldak-Ereğli) baraj yerinin jeoteknik özelliklerinin incelenmesi
Geotechnical investigation of the Kızılcapınar (Zonguldak-Ereğli) dam site
- Tez No: 13045
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIZILCAPINAR (ZONGULDAK-ERE?Lİ) BARAJ YERİNİN JEOTEKNİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Haydar KIRKBUDAK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman:Yard. Doç. Dr. Recep KILIÇ 199 1, Sayfa:60 Jüri: Yard. Doç. Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. K. Ercin KASAPO?LU Prof. Dr. Vedat DOYURAN Bu çalışmanın amacı Kızlar deresi ürerinde yapılacak olan Kızılcapınar baraj yeri ve göl alanında yer alan birimlerin jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin araştırılmasıdır. Baraj'ın aks, dolusavak ve derivasyon tüneli güzergahında, barajın geçirimlilik ve duraylılık özelliklerini belirlemek amacıyla açılan temel sondajlarından, kaya mekaniği ve zemin mekaniği deneylerinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Ortaya çıkabilecek jeoteknik sorunlarla, alınabilecek önlemler ve baraj göl alanının su tutabilme özellikleri incelenmiştir. Yapı gereci araştırmaları yapılarak rezervi hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Jeoteknik, Baraj Aksı, Dolu'Savak, Derivasyon Tüneli, Geçirimlilik, Duraylılık, Doğal Yapı Gereçleri.
Özet (Çeviri)
IV A&STRACT "[Masters Thesis GE0TEC8NICAL INVESTIGATION OF THE KIZILCAPINAR (ZONGULDAK-ERE?L I ) DAW SİTE Haydar KIRKBUDAK University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: AssV-_ Prof0Dr0 Recep KILIÇ 199.1, Page: 60 Jury: Ass4-«. Prof.Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. KoErçin KASAP0?LU Prof. Dr. Vedat DOYURAN The purpose of this investigation was to evaluate the geological and geotechnical characteristics of the lithological units exposed at the proposed Kızı 1 çapı nar dam and reservoir sites. Determination of waterti ghtness and stability of dam site, spillway and diversion tunnel alignments were based on the results of core drilling, rock mechanics and soil mechanics tests. Problems related with waterti ghtness of the reservoir and possible foundation problems and their remedial solution are proposed. Construction material sources are investigated and their reserves are estimated. KEY WORDS: Geotechnic, Dam Site, Spillway, Diversion Tunnel, Watertightness, Stability, Natural eonstruction Material