Aydın Germencik Kızılcapınar definesi
The hoard of Aydın Germencik Kızılcapınar
- Tez No: 577416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Sikkeler, icat edildikleri andan itibaren ticareti kolaylaştırarak insanoğlunun neredeyse her zaman yanında bulunması gereken objeler arasında yer almıştır. Basıldıkları dönemin ekonomik, epigrafik, siyasi, dini, sosyokültürel, sanatsal vb. yönlerden bilgilerini içeren sikkeler, eşsiz birer tarihi ve arkeolojik belge niteliğindedirler. Sistematik olarak sınıflaması yapılarak kataloğu oluşturulmuş antik sikkelerin çoğu, gün yüze çıkmış defineler vasıtasıyla olmuştur. Bu anlamda Türkiye konumu ve tarihi ile zengin bir kültürel alt yapıya sahiptir. Bu çalışmada, Aydın Germencik Kızılcapınar Köyünde 2010 yılında bulunan ve halen Aydın Arkeoloji Müzesi sikke koleksiyonunda bulunan 929 adet Roma İmparatorluk Dönemi gümüş sikkesi incelenmiştir. Kızılcapınar Definesi, imparator Nero'dan (MS 54-68) başlayarak Severus Alexander'a (MS 222-235) kadar olan zaman dilimi içerisinde kronolojik şekilde, toplam 27 imparator, imparatoriçe ve caesar'a ait sikkelerden oluşmaktadır. Definenin içerisinde 917 tane Denarius, 8 tane Kistophorik Tetradrahmi, 3 tane Antoninianus ve 1 tanede Drahmi biriminde basılmış sikke bulunmaktadır. Yaklaşık 160 yılı aşkın bir zaman dilimi içerisinde oluşan kronolojik kompozisyonu ile bir tasarruf definesi görünümündeki Kızılcapınar Definesi, Severus Alexander'a ait en geç tarihli sikkeden yola çıkarak MS 227 yılı veya hemen sonrasında gömülmüş olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Coins are among the objects that should be found near the human being almost always by facilitating trade from the moment they were invented. Coins containing information on economic, epigraphic, political, religious, socio-cultural and artistic aspects of their period are unique historical and archaeological documents. Most of the ancient coins that were catalogued by systematic classification were made by day-to-day hoards. In this sense, Turkey has a rich cultural background with location and date. In this study, 929 Roman Imperial Period silver coins found in 2010 in Aydın Germencik Kızılcapınar Village and still in the collection of the coins of the Aydın Archaeology Museum were examined. Kızılcapınar Hoard consists of a total of 27 emperors, empresses and coins belonging to Caesar in chronological order starting from Emperor Nero (AD 54-68) until Severus Alexander (AD 222-235). There are 917 Denarii, 8 Cistophoric Tetradrachms, 3 Antoninianii and 1 coin in a Drachm unit in the hoard. With its chronological composition formed over a period of more than 160 years, the Kızılcapınar Hoard, which looks like a hoard of savings, should have been buried in 227 AD or immediately after the latest coin dated to Severus Alexander.