Bir çağdaş anlatım dili olarak romanda görsellik: Araba Sevdası'ndan Yüksek Topuklara
The Visuality in the novel as a contemporary expression language (method) : From Araba Sevdası to Yüksek Topuklar
  1. Tez No: 130573
  2. Yazar: AYŞEGÜL UTKU GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çağımızda, görsel kültürün ve görselliğin etkilerini her alanda görmekteyiz. Bunda iletişim konusunda her türlü teknolojinin hızla gelişmesinin de büyük payı bulunmaktadır. Görüntü, görsel dünya, hızla tüm sanat dallarım, toplumsal yaşayışı ve kültürleri etkilemiştir. Edebiyat ise görselliği zihinsel imgelem sürecinde, yazı aracılığıyla işletir. Roman imgeye ve kurguya dayalı, inşam konu alan bir edebiyat ürünüdür. Bu çalışma ile gündelik yaşamda değişen davranış kalıplarının, imajların romanda yazarın imgeleriyle yeniden yaratılması ve okuyucunun kendi imgelerini de katarak eseri alımlaması ve“çoğaltma”sürecinde, romandaki görsellik incelenmiştir. Çalışmaya örneklem olarak da iki farklı dönemin romanları ele alınmıştır. Bu da Türk edebiyatının ilk roman ürünlerinin verildiği ve çağdaş edebiyata geçiş süreçlerinin yaşandığı Tanzimat edebiyatının en önemli eserlerinden Recaizade Mahmut Ekrem'in Araba Sevdası romanı ile, 2000'li yıllarda yazılmış ve popülerlik kazanmış Murathan Mungan'ın Yüksek Topuklar adlı romanı arasındaki anlatım dilinin görselliğinin ne boyutlarda değiştiğinin bir göstergesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
The impacts of visual culture and visuality can be seen in almost every aspect of life. The technological innovations in the field of communication play a crucial role in this fact. The image and the visual world has been effecting all kinds of art, social life and culture. On the other hand literature makes use of visuality in the process of imagination through the use of writing. The novel is a literary product which focuses on human being and depends on imagination. In this study the visuality in the novel is examined through the analysis of the recreation of changing behaviors and images by the author together with the reader's perception and“augmentation”process. For this purpose two novels from two different periods has been selected, namely“Araba Sevdası”by Recaizade Mahmut Ekrem and“Yüksek Topuklar”by“Murathan Mungan”. The first one is counted for being one of the earliest works in the Turkish Literature representing both the characteristics of the transition to the contemporary literature and the Tanzimat period. The latter is dating from 2000' s and a popular one which constitutes a good example for how the dimension of the visuality of the expression language (method) has changed.