Fiber tanklara pompalanan Eğirdir Göl suyunda gökkuşağı alabalık yavrularının (Salmo goirdneri Ric.1836) beslenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 13060
  2. Yazar: İSMAİL İBRAHİM TURNA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada gökkuşağı alabalığının (Salmo gairdneri Ric.1836) Eğirdir göl suyuna adaptasyonu, pelet yemlerle _ beslenmeleri ile gelişme ve yem değerlendirmeleri incelenmiştir. Çalışmada I. grupta 30.01.1989 tarihinde yumurtadan çıkan ortalama 0.21 ± 0.02 gr ağırlık ve 2.83 ± 0.12 cm boyunda 319 adet yavru; II. grupta aynı tarihte yumurtadan çıkan ortalama 53.07 ± 2.47 gr ağırlık ve 16.24 ± 0.22 cm boyunda 114 adet gökkuşağı alabalığı deney materyali olarak kullanılmıştır. Su kaynağı olarak, Eğirdir gölü kıyısına 117 m uzaklıkta, tabandan süzülerek kuyuda toplanan Eğirdir göl suyu kullanılmıştır. I. gruptaki balıklar % 50.80 ham protein içeren, II. grup taki balıklar % 48.26 ham protein içeren pelet yemlerle, balık ağırlığı ve su sıcaklığı esas alınarak beslenmişlerdir. I. gruptaki gökkuşağı alabalıklarının 22 hafta sonunda 32.90 ± 4.48 gr ağırlık ve 13.49 ± 0.60 cm boya ulaştıkları tespit edilmiştir. II. gruptaki gökkuşağı alabalıklarının 24 hafta sonunda ortalama 147.78 ± 5.81 gr ağırlık ve 24.01 ± 0.31 cm boya ulaştık ları tespit edilmiştir. Uygulama sonunda yem değerlendirme değeri ortalama 1.85, kondisyon faktörü ortalama 1.176 ± 0.03 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen büyüme, kondisyon ve yem değerlendirme değerleri genel olarak alabalık yetiştiriciliğinde elde edilen değerlerle uyum içindedir. Bu şartlarda Eğirdir göl suyunun oksijence takviye edilerek alabalık yetiştiriciliğinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMAHY The present work was carried out to study the adaptation of rainbow trout (Salmo gairdneri Ric.1836) to the conditions of Eğirdir lake water, feeding by pellets, growth and their food convertion ratio. In this study, 2 months old, 319 rainbow trout which th were hatched at 30 Jan, 1989 were used as experimental animals of first group. They were 0.21 ± 0.02 g in weight and 2.83 ± 0.12 cm in lenght. The second group contained 114 rainbow trout which were approximmately 53.07 ± 2.47 g in weight and 16.24 ± 0.22 cm in lenght. The well-water was used as water supply. Well-water was pumped from the well, which located 117 m far away from Eğirdir lake shore. The quality of the water is suitable for trout produc tion exept the oxygen content. The oxygen content of water supply were increased by aeration. The fishes in first group were, fed with commercial pelleted food contained 50.80 % raw protein, and the second group were fed with a pellet contained 48.26 % of raw protein. Daily amount of feed calculated by means the weight of the fishes and water temperature. The first group rainbow trout reached to 32.90 ± 4.48 g in weight and 13.49 ± 0.60 cm in lenght at the end of 22 weeks. In the second group rainbow trout reached to 147.78 ± 5.81 g in weight and 24.01 ± 0.31 cm in lenght in a period of 24 weeks. VIIAt this study food conversion ratio was found averagely 1.85 condition factor was found as 1.176 + 0.03. That fore it is concluded that trout converted the food well during the study period. In this case oxygen content of the well water of lake can treat by extra oxygen adding than it could be used in rainbow trout rearing. VIII