Yukarıkaşıkara dolayının jeolojisi
  1. Tez No: 13061
  2. Yazar: METE HANÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnceleme alanı İsparta'nın kuzeyinde Hovran Gölü ile Karamık bataklığı arasında yaklaşık 200 km2 lik bir alandır. Bölgedeki en yaşlı birimler Üst Kretase yaşlı Taşevi kireçtaşı ile Üst Paleosen-Alt Eosen yerleşim yaşlı Hoyran Ofiyolitik karmaşığıdır. Üst Eosen yaşlı Çamlık kum t aşı ise Ofiyolitik karmaşığın üzerinde uyum suz olarak yer alır. Neojen havzasını oluşturan birimler ise 2. formas yona ayrılır. Orta Miyosen yaşlı Aşağıkaşıkara Formasyo nu konglomeralardan oluşmakta ve kumtaşı arakatmanları içermektedir. Üst Miyosen yaşlı Yukarıkaşıkara Formas yonu ise Marnlardan oluşmakta ve kiltaşı ile linyit ara- seviyeleri içermektedir. Kuvaterner yaşlı Alüvyon ise bölgedeki en genç birimdir. Orta Miyosen' de gerçekleşen Afrika- Avrasya yakınlaşmasıyla Anadolu levhasında K-G yünlü sıkışma, D-B yönlü genleşme tektoniği ortaya çıkmıştır. Böylece ba sınç yönüne paralel iki açılma çatlağı meydana gelmiş tir, Deformasyonun ileri safhalarında bu çatlaklar nor mal faylara dönüşmüştür. Bu faylar Kaşıkara I ve II faylarıdır. Kaşıkara Neojen havzası ise bu faylarla sı nırlanmış alanda meydana gelmiştir. Bölgedeki kömür içerikli alan 3 sektöre ayrılmış tır. Bu sektörlerin blok diyagramları çizilmiş, stra tigrafik korelasyonu yapılmış ve izopak haritaları ha zırlanmıştır. Buna göre Yukarıkaşıkara sektörü 5.677.506 ton, Kapıkaya sektörü 5.146.552 ton, Aşağıkaşıkara sek törü ise 20.057.509 tonluk bir görünür rezerve sahip ol duğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is situated, in the northern part of İsparta and covers about approximately 200 square kilometers between Hoyran Lake and Karamik swamp. The oldest rock unit of this area are composed Taşevi Limestone which is of Upper Cratecaus age and Hoyran Ophiolitic Melange which is of Upper Paleocene- Lower Eocene settle age Taşevi Limestone is overthrus- ted by the Hoyran Ophiolitic Melange, Çamlık sandstone overlies Ophiolitic Melange as uncomf ormably and is Upper Eocene aged. The Neogene basin rocks in the area represented in two units. Aşağıkaşıkara.Formation is bearing cong lomerate with interbedded sandstone and age is Middle Miocene Yukarıkaşıkara formation composed mainly marl with claystone and coal interbedded. and age is Upper Miocene Alluvium is youngest unit which Quaternary age in the study area. The Compressional tectonic regime of N-S direction and the tensional tectonic regime of E-W direction have developed with approach of African- Anatolian Plates which to be Middle Miocene. So the two tensional fractures which parallel compressional direction develops. After occuring these fractures started to become as a gravity fault. These are Kaşıkara I and II faults Kaşıkara Neo gene basin is consits of area which boundaried these gravity faults. The region which coal bearing is divided 3 sectors. The appeorent reserve of coal in the Yukarıkaşıkara Sec tor' is 5.677.506 tons Kapikaya Sector is 5.146.552 tons and Aşağıkaşıkara Sector- is 20.057.509 tons, according as a result of block diagrams, stratigraphic correlation, and izopac maps of coal bearing region.