Antalya koşullarında örtü-altı çilek yetiştiriciliğinde gibberellik asidin verim, erkencilik ve kalite üzerine etkisi
- Tez No: 13064
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Antalya Bölgesinde örtüaltı çilek yetiştiriciliğinde verim ve kaliteyi arttırmak ve erkenciliği sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmada, 3 çilek çeşidi (Tufts, Vista, Cruz) kullanılmıştır. Deneme lerde, yaz dikim yöntemi uygulanmış ve erken üretim için, yüksek ve alçak tüneller kullanılmıştır. Bu yetiştirme ortamlarında denemeye alman,çilek çeşitleri, farklı zamanlarda ve konsantrasyonlarda GA“ (Gibberellic acid) ile muamele edilmişlerdir. Bu amaçla, GA«'ün 0, 10, 20 ve 40 ppm'lik konsantrasyonları; 1, 15 ve 31 Aralık 1987 tarih lerinde olmak üzere, 15' er günlük aralıklarla uygulanmıştır. Elde olunan sonuçlar, yüksek tünelde yetişen bitkilerin ilk çiçeklenmelerinin; alçak tünele göre Tufts çeşidinde 17 gün, Vista çeşidinde ise 17-20 gün önce olduğunu göstermiştir. Uygulama zamanlarındaki gecikme, ilk çiçeklenme tarihlerine de yansımıştır. İlk derim tarihi bakımından yüksek tünel, alçak tünele kıyasla Tufts çeşidinde 14-17 gün, Vista çeşidinde 13-18 gün ve Cruz çeşidinde 28-33 günlük bir erkencilik sağlamıştır. Yetiştirme ortamlarına göre, yüksek tüneldeki en fazla veri min sırasıyla Tufts ve Vista çeşitlerinde 2. zamandaki, Cruz çeşidinde ise 1. zamandaki 10 ppm'lik uygulamalardan elde edildiği bulunmuştur. Alçak tünelde ise, en yüksek verim Vista çeşidinde kontrol bitkilerin den alınırken, bunu 3. zamandaki 10 ppm'lik uygulamayla Tufts çeşidi ve 2. zamandaki 20 ppm'lik uygulamayla Cruz çeşidinden alman verim değer leri izlemiştir. Ayrıca, yetiştirme ortamları ve kalite gruplarına göre en fazla verim; Tufts, Vista ve Cruz çeşitlerinde yüksek tünelde ki 2. kalite grubundan alınmıştır. Verim bakımından Tufts ve Cruz çeşitlerinde 2. uygulama zamanı daha iyi sonuç vermiştir. Her iki yetiştirme ortamında da, en yüksek kaliteli meyveler sırasıyla Cruz, Vista ve Tufts çeşitlerinden elde edilmiştir. Cruz çeşidindeki en iri meyveler de yüksek ve alçak tünellerde 1. zamandan alınırken, Vista ye Tufts çeşitlerinde bu bakımlardan farklılık XIIgörülmüştür. Uygulama konsantrasyonlarına göre yüksek tünelin 1. zaman daki 10 ppm'lik uygulaması Cruz çeşidinde, alçak tünelin 2. zamandaki 20 ppm'lik uygulaması da Tufts çeşidinde en iri meyveleri vermiştir. Uygulama zamanları bakımından SÇKM miktarları en fazla Tufts çeşidinde olmak üzere, Vista ve”Cruz çeşitlerinde 2. zamandan elde edilmiştir. Ayrıca, çeşitlerin SÇKM miktarları uygulanan GAo'ün kon santrasyon artışına paralel olarak artmıştır. Yetiştirme ortamlarına göre en yüksek SÇKM içerikleri ise, her iki tünel tipinde de sırasıyla Tufts, Vista ve Cruz çeşitlerinden elde edilmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The Effect of Gibberellic Acid on Yield, Quality and Ear- liness of The Strawberry Growing Under Low and High Plastic Tunnels in The Conditions of Antalya.”Three strawberry cultivars, Tufts, Vista and Cruz were used in the region of Antalya in plastic tunnels to increase yield and quality and achieve earliness of stimulating flowering. In these experiments, summer planting systems were employed and high and low tunnels were used for earliness. Strawberry cultivars tested in these growing medias were treated with Gibberellic Acid at different times and concentrations. To achieve this, GA~ concentrations of 0, 10, 20 and 40 ppm were used on December 1, 1987 - December 15, 1987 - December 31, 1987 with intervals of 15 days. According to the results initial flowering of the straw berries grown in high tunnels appeared 17 days earlier for Tufts and 17-20 days earlier for Vista, in comparison to these grown in low tunnels. In this application time periods as mentioned above affected their initial flowering as well. From the standpaint of first harvest time, high tunnel brought about on earliness of 14- 17 days for Tufts, 13-18 days for Vista, and 28-33 days for Cruz. According to growing medias, upon treatments of GA~ of 10 ppm the highest yield in the high tunnel was obtained from Tufts and Vista at the second application time, from Cruz at the first application time. The highest yield in the low tunnel was obtained from the control plants of cv. Vista and 10 ppm GA“ concentration of the third application time at cv. Tufts and 20 ppm GA”concentra tion of the second application time at cv. Cruz followed respectively. On the other hand, according to growing medias and quality groups, the highest yield in the high tunnel was obtained from Tufts, Vista XIVand Cruz cultivars from the second quality group. When the yield is taken into consideration, the second application time of Tufts on Cruz cultivars gave so much the better results. In both growing medias, fruits with the highest quality were obtained from Cruz, Vista and Tufts, respectively. Although the first application time of cv. Cruz gave the best result according to the first quality fruit, Vista and Tufts cultivars showed different results. According to GA- conccentration 10 ppm GA“ concentration of the first application time at cv. Cruz gave the best result, and 20 ppm GA”concentration of the second application time at Tufts followed this. When the GA~ application time is concerned solible solid content was the highest at the second application time of Tufts, Vista and Cruz. However, solible solid content of cultivars increased parallel with increasing GA~ concentration. In both tunnel types with regard to growing system the highest solible solid content was obtained from Tufts, Vista and Cruz cultivars, respectively. XV