Isparta kuzeybatısının jeolojisi ve maden yatakları
  1. Tez No: 13063
  2. Yazar: AKIN TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATASEVER GEDİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Çalışma alanı, İsparta il merkezinin kuzeybatısında olup, Burdur gölü, Gökçebağ (Burdur) köyü, Kayıköy ve Yakaören (İsparta) köyleri arasında yer almaktadır. Yapılan çalışma sonucunda yöre kayaçlarının stratigrafik dizilimleri şu şekildedir: En altta Mesozoylk yaşlı ofiyolitik karmaşık yer alır. Bunun üzerine uyumsuz olarak Bosen yaşlı fliş karakterli çöke ller gelir. Bunların üzerine uyumsuz olarak Pliyosen yaşlı vol kanik birimler gelir. En üstte, kuvaterner yaşlı alüvyon yer alır. Paleozoyik yaşlı birimlerin yüzeylemediği çalışma ala nında en geniş mostraları Eosen yaşlı flişler oluşturur. ivlesozoyik yaşlı ofiyolitik karmaşığa bölgenin güneybatısında, Pliyosen yaşlı volkanik kayaçlara bölgenin güneydoğusunda; kuvaterner yaşlı alüvyona bölgenin kuzeybatısında yaygın olarak rastlanır. Alanda, ekonomik olarak kükürt, pomza, manyezit, arsenik ve kromit yatak ve zuhurları yer alır. Ayrıca birçok kum-çakıl ve taş ocağı işletilmiştir. Yörede, pomza ve kükürtün bir kısmı (Yakaören kükürtleri) Pliyosen volkanik kayaçlarıyla, Arsenik ve kükürdün bir kısmı (Yelliyataktepe, Sarıdere, Sardere) Eosen flişleriyle; kromit ve manyezit ise Mesozoyik yaşlı ofiyolitik kayaçlarla ilişkili olarak bulunmaktadır. Burdur grabeni alüv yonunda kum-çakıl ocakları; Andezit ve kireçtaşı olistolitle rinde ise taş ocakları işletilmiştir. Sonuç olarak, yörenin 1/25 000 ölçekli jeoloji haritası; 1/4 000 Ölçekli genelleştirilmiş dikme kesiti ve maden sahala rının küçük ölçekli (1/1 000 - 1/5 00ü) haritaları yapıldı. Raporda, yörenin jeolojisi ve maden yatakları açıklandı. Ayrıca yöre kayaçlarında ince kesitler yapılarak mikroskobik inceleme ler yapıldı. -V-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area is located nort-west of İsparta and between Burdur Lake, Gökçebağ, Kayı and Yakaoren villages. As the result of the study done the stratigraphy of the rock is as follows: At the bottom.xs^ophiolite melange. and on the above are.uncon formity -Eocene-age flysch sediments. On the above mentiones layers are unconformity Pliocene-age volcanic units. At the top are quaternary-age allivium. Palaeozoic-age units aren't emerged in the study area. The largest sample are formed by Eocene-age flysch sediments. Mesozoic-age ophiolite melange is largely found in south-west of the region; Plionce-age volcanic rocks in south-east of the region,- Quaternary-age allivium in north west of the region. These are sulphur, pumice, magnesite, chromite and arsenic ores in the area, which are of economic importance. Besides, sand- pebble and rock quarries were exploited, in the locality, pumice and some of the sulphur (Yakaoren sulphures) are found in relation to Pliocene volcanic rooks; Arsenic and remaining sulphur (Yelliyataktepe, Saridere, Sardere) to Eocene flysch sediments; chromite and magnesite to Mesozoic-age ophiolite melange. Sand-pebble quarries were exploited in the allivium of Burdur Lake, itock quarries were exploited in the andezite and lime stone olistrostromes. To sum up, 1/25 000 scale geologic map, 1/4 000 scale general column section of the locality were prepared. For the mine areas small scale (1/1 000 - 1/5 000) maps were made. In the report, the geology and mine ares of the locality were explained. In addition microscopic studies were done through thin section obtained from local rocks. -VI-