İnsanın sanatsal gelişiminin ışığında sanat eğitimi
Art education in light of human artistic development
- Tez No: 130671
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
IV ÖZET Bu tezin konusu olan“İnsanın Sanatsal Gelişimi”eğitim fakültelerinde verilen bir derstir. Tezimiz, hu dersin \eniden yapılanma çerçevesinde gerçekleştirilen. YÖK.- Dünya Bankası Milli Eğitimi Geliştirme Projesi kapsamında olması bakımından önem taşımaktadır. İnsanın sanatsal ve estetik gelişimi: sanatta gelişim kuramları: yaratıcılık: sanat tarihsel anlayış evreleri: ikonoklastik görüş-kopya kuramı: ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin özellikleri, resimsel gelişim evreleri, sanatsal yönelimleri ve yüksek öğrenim kurumlarında sanat eğitimi gibi pek çok konuya yer verilmiştir. Tezde yer alan konu başlıkları sanat eğitimi ana başlığı etrafında toplanmıştır. Ayrıca, ders müfredatı kapsamında uygulanması zorunlu olan projeler için örnek konu başlıklarına yer verildiği gibi. sanat derslerindeki genel problemlerden bazılarına da değinilmiştir. Tezin amacı, sanat eğitimcileri ve geleceğin öğretmen adaşları için kaynak niteliği taşımaktır. Bu anlamda.“İnsanın Sanatsal Gelişimi”hakkındaki bu çalışmanın alandaki büyük bir boşluğu doldurmasını ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Human Artistic Development”, the subject of this thesis, has been offered as a course at faculties of education. The course is within the framework of the YÖK- World Bank Improving the National Education Project, part of a reorganizational effort, therefore this thesis has significance in this context. Many topics covered in this thesis gather around the main subject of arts education. Among these topics are: human artistic and aesthetic development: theories of development in art: creativity: stages of the understanding of art history: iconoclastic- copy viewpoint: characteristics of students in primary and secondary education, along with developmental stages the> go through in art and their artistic orientation: and university level art education. In addition, sample topics for the projects required in the course curriculum and some of the general problems in art courses are included. This thesis is aimed to provide a valuable source of for art educators and prospective teachers. It is hoped that this study on“Human Artistic Development”will satisfv the current needs in the field.