Ortaöğretim kurumlarında görevli okul yöneticilerinin eğitim kurumlarında elektronik ortamda öğrenme (e-öğrenme)'den yararlanma ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
A Survey about the view of high school managers on using e- learning in educational institutions
  1. Tez No: 130685
  2. Yazar: CANAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Günümüzde insanların bilgiye ulaşma, bilgiyi üretme, paylaşma ve saklama ihtiyaçları doğrultusunda giderek daha da önem kazanan Internet, sunduğu hizmetlerle başta eğitim olmak üzere, sağlık, savunma, endüstri, kamu sektörü gibi pek çok alana çok boyutluluk kazandırmıştır. Bu durum özellikle“Internet'le eğitim”,“elektronik ortamda öğrenme”ya da“e-öğrenme”kavramlarıyla eğitim kurumlarında yenilikçi bir yaklaşımın uygulama alam bulmasını sağlamıştır. Dünyada“e-öğrenme”kavramına gerektiği önemi veren ve yeni bir eğitim sistemi olarak bu kavramın gerektirdiği teknolojik alt-yapı konusunda hazırlanan, eğitimde sürekli değişim ve gelişim ilkesine kendini uyarlayabilen kurumlar şüphesiz önümüzdeki yıllarda klasik eğitim sistemlerinde direnen kurumlara göre daha avantajlı bir konuma sahip olacaktır. Bu çalışmanın temel amacı; e-öğrenme sistemini sunduğu fırsatlar ve taşıdığı sınırlılıklarla ortaya koyarak ulusal eğitim sistemimizi şekillendiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki ortaöğretim kurumlan yöneticilerinin e-öğrenme ile ilgili görüşlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla hazırlanan anket yoluyla okul yöneticilerinin görüşleri analiz edilmiş ve bulgular eğitim yönetimi açısından ele alınarak ortaöğretim kurumlarına yönelik çeşitli öneriler dile getirilmeye çahşılmıştrr. Çalışma boyunca e-öğrenme konusunda yapılan literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler geniş bir perspektiften verilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikli olarak e-öğrenme kavramı ve içerdiği temel unsurlar tanımlanmaya çalışılmış ve buna paralel olarak uzaktan eğitim kavramıyla olan ilişkisi araştırılmıştır. Uzaktan eğitimin tarihsel gelişimi çerçevesinde e-öğrenme kavramının ortaya çıkışı tartışılarak, tarihi arka planda e-öğrenmenin önümüzdeki yıllarda eğitimin vazgeçilmez bir unsuru olacağıvurgusu verilmeye çalışılmıştır. Bu temel bilginin üzerine dünyada e-öğrenmeye olan talebin nedenleri ortaya konulmuş ve özellikle bu kavramı kendi eğitim sistemi içine başarıyla entegre eden Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gelişmelerin yönü çizilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de e-öğrenme konusuyla ilgili gelişmelerin hangi noktada olduğu ile ilgili bulgular literatür araştırmasında çok boyutlu olarak irdelenen konular arasında yer almaktadır. Bu çerçevede e-Öğrenme sisteminin nasıl yapılandırıldığına yönelik edinilen bilgiler sistematik olarak verilmeye çalışılmıştır. Sistemin yapılandırılmasmda öğretim tasarımından proje planının oluşturulması ve uygulamaya konulmasına kadar çeşitli faktörler irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, tüm dünyada dijital uygulamaların ilk gerçekleştirildiği eğitim kurumlan olan üniversitelerin e-öğrenmeye geçişte üzerinde durmaları gereken konulara yer verilmiştir. Bu anlamda e-öğrenme uygulamalarına yönelik hem Türkiye hem de dünyadaki uygulamalar araştırılmaya çalışılmıştır. Uygulama örneklerinde yalnızca üniversiteler baz alınmamış sanal lise uygulaması, kurumsal üniversiteler gibi geniş bir perspektiften bilgi verilmeye çalışılmıştır. Literatür taramasının son aşamasında e- öğrenme sisteminin geleceği sorgulanarak bu konuyla ilgili çeşitli görüşlere yer verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünü literatür ışığında gerçekleştirilen ampirik çalışma oluşturmaktadır. Bu çerçevede MEB ortaöğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin e-öğrenme konusundaki görüşleri ile ilgili bilgiler hazırlanan anket yoluyla elde edilmiştir. Anket sonucu elde edilen bulgular eğitim yönetimi açısından değerlendirilmiş, ortaöğretim kurumlarında e-öğrenmeye yönelik görüşlerden yola çıkarak eğitim sistemine yönelik çeşitli öneriler dile getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the 21 'st century, the use of communication technologies has been become widespread all the World. Educational systems have also been affected by the communication technologies, especially the one called Internet. In this new digital era, the idea“using Internet in education”leads to the creation of a new concept known as“e-learning”. Now, e-learning is accepted as the educational system of future. In order to fulfil educational demand of future, pedagogic superiorities of e-learning, educational institutions must change. For such a change towards e-learning, the institutions must establish e-learning units within their internal structure to accomplish a structuring process. For the reasons mentioned above, it is important to look at the Turkish National Educational System's readiness to e-learning. In this study, an empirical research has been conducted to get information about the of view of High School Managers in Turkish National Educational System towards e-learning.