Çevresel güvenlik ve Ortadoğu bölgesinde sınırı aşan sular: Dicle-Fırat havzası örneği
Environmental security and transboundary watercourses in the Middle Esat: The Tigris-Euphrates basin case
- Tez No: 130713
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler GENEL BİLGİLER İbrahim Mazlum Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uluslararası İlişkiler Prof. Dr. Cengiz Okman Doktora - Ekim 2003 Çevresel Güvenlik, Ortadoğu, Dicle-Fırat Havzası, Sürdürülebilirlik ÖZET ÇEVRESEL GÜVENLİK VE ORTADOĞU BÖLGESİ'NDE SINIRAŞAN SULAR: DİCLE-FIRAT HAVZASI ÖRNEĞİ Soğuk Savaşırı sona ermesiyle birlikte, güvenlik kavramında bir genişleme yaşanmaya başlanmıştır. Çevresel güvenlik kavramı da söz konusu genişleyen güvenlik kavramının boyutlarından birini oluşturmaktadır. Sınıraşan su kaynaklarının yol açabileceği devletlerarası çatışmalar da çevresel güvenlik kavramı içinde değerlendirilen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Dicle- Fırat Havzası çığır ülkeleri arasında, su kaynaklarına erişim ya da su kalitesinin bozulması ile ilgili sorunların nedeni ya da etkeni olduğu bir çatışmanın oluşma olasılığı değerlendirilmiştir. Çalışmada, ayrıca, havza ülkeleri arasında gelecekte oluşabilecek bir çatışmanın önlenebilmesi için yerel, ulusal ve devletlerarası düzeyde alınması gereken sürdürülebilirlik önlemleri ve işbirliği olanakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : İbrahim Mazlum : Political Science and International Relations : International Relations : Professor Cengiz Okman : Philosophy of Doctorate - October 2003 : Environmental Security, Middle East, Euphrates-Tigris Basin, Sustainability ABSTRACT ENVmONMENTAL SECURITY AND TRANSBOUNDARY WATERCOURSES IN THE MIDDLE EAST: THE TIGRIS-EUPHRATES BASIN CASE Since the end of the Cold War, the concept of security has been widened The concept of environmental security forms one of the dimensions of the widening security concept. Violent conflicts among states arising from transboundary water resources are one of the issues that fall within the realm of the concept of environmental security. In this study, the probability of a violent conflict among the riparian states of the Euphrates-Tigris Basin was analysed, in which the water allocation and degradation problems are the reasons or agents of this conflict. Also, the sustainability measures and opportunities of cooperation on the local, national and inter-state levels were examined in order to prevent a future violent conflict among the riparians of the basin.