Resimde doğal nesnelerle anlatım
- Tez No: 130712
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojinin gelişimi, toplumsal ve kültürel yapıdaki hızlı değişim ya da hareketlilik, sanayileşme, kentleşme, göçler, savaş gibi olumlu ya da olumsuz bir çok etken, sanatın tarih içindeki gelişimine ve değişimine neden olurlar. Antik çağdan, 20. yüzyıla dek, sanatın toplumdaki rolü öncü kimlikte olmuştur. Her toplumsal değişme ve bilimsel ilerlemede sanat, etkin bir rol oynamıştır. İnsan önce, sanatın bir düşünüş ve yeni bir yaşam anlayışına başlangıç olduğunu kabul edemez. Bu alanlardaki çalışmalar ve araştırmalar ile ortaya çıkan yapıtlar, bilim gibi ciddi bir düşünüşün verimi olarak görülmez. Oysa ki sanat, bireylerin yeni yaşam isteklerini dile getirmesinde, özgür bir düşünüşe olanak verir. 19. yüzyıldan itibaren, sanatçıların yeni anlatım biçimleri arayışına girmesi ile, kullanılan malzeme ve tekniklerde değişiklikler olmaya başlamıştır. Sanatçı bilinen biçimselliğin dışına çıkmak istemiştir ve geleneksel resim anlayışına yeni seçenekler üretmeye başlamıştır. Modernizm'le ortaya çıkan bu yenilikçi düşünceler, bir çok sanat akımının ortaya çıkacağının ipuçlarını veriyordu. Sanatçılar tarafından geçmişte yapılan sanat sorgulanıyordu; özgürlükçü yaşam biçimi adına, yenilikçi bir sanat anlayışı savunuluyordu. Bu sorgulamanın sonucu olarak kullanılan ilk teknik,“kolaj”tekniğidir. 1907 yılından sonra“resmin doğa üzerinde yapılanması”görüşünden etkilenen Picasso ve Braque, doğayı IVkonu alıp, temel geometrik temellere indirgediler ve doğa analizi yaparak çizimler yapmışlardır. (Analitik Kübizm, 1910-1912). Kolaj tekniğinden sonra, bir çok biçim ve malzeme arayışı sonunda, sanatçı topladığı günlük kullanım eşyalarını biraraya getirerek,“Asemblaj”tekniğini geliştirmiştir. Ancak, günlük kullanım eşyalarım“sanat objesi”olarak ortaya koymak, Kübizm' de, kolaj ve asemblaj tekniklerinde kesin bir tavır olarak görülmez. Kübizm' in yenilikçi bakışım, teknik ve malzeme özgürlüğünü benimseyip geliştiren Dadaizm, Sürrealizm, Pop Art ve daha sonraki bir çok yenilikçi sanat akımında görmek mümkündür. 1967 'ler de sanatçıların, atölyelerinden sıyrılıp, doğrudan doğaya yönelerek, doğal malzemelerle deniz, dağ, nehir gibi alanlarda sanatsal çalışmalar yapması, Çevre Sanatı olarak adlandırılan bir anlatım biçiminin ortaya çıkışma neden olmuştur. Başlangıçta heyecanlı ümitler barındıran endüstri çevresi, yaratıcılığın değil, ancak üreticiliğin bir sonucu olabilmiştir. İnşam, makinenin kölesi yapmıştır. Çevreci sanatçıların yaratmaları, doğa biçimlemelerine girişmekten, şehir içinde varlığım duyurmaya, makineye karşı özgürlük kazanıp, onu, çevrede yaratıcı güç yapmaktan, izleyici ile yeni ilişkiler kurup, izleyiciyi sanat olayına katmaya kadar uzanır. Resim Sanatı' nda doğal malzemelerin doğrudan kullanımı, Modernizm'in yenilikçi düşünce anlayışı ile başlamış, Kübizm ile temellenmiş ve Dadaizm' in hazır eşya (ready-made) kavramını ortaya atışıyla şekillenmiştir. Doğal nesnelerin sanat objesi olarak sunumuna, Arte Povera'da ve Çevre Sanatı'nda daha net rastlamaktayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various positive or negative factors as the development of science and technology, the rapid change or activity of social and cultural structures, industrialisation, urbanization, migration and war give reason for developments and changes an art history. From the Ancient Times up to the 20th Century the role of arts in society has always been that of a leading one. In every social change and scientific progress art has plaid an active part. The human being first cannot accept that art is a mentality and a beginning of a new comprehension of life. The works that show themselves from workings and studies made in these areas are not seen as products of a serious mentality as that of science. However, art gives way to a free mentality for the individuals' expressing their desires of life. From the 19th Century on, with the artists' searches for new forms of expression, changes began in materials and techniques used. The artist wanted to go beyond the known spatial harmony and began to produce new alternatives for the traditional drawing comprehension. These reformist opinions, which came up with Modernism, gave hinds that many art movements will show themselves. Art performed in the past was questioned by the artists; in the name of the free way of life a reformist art comprehension was advocated. The Collage technique is the first technique being an outcome of this questioning. Picasso and Braque, who VIwere influenced by the thought that“drawing is structured upon nature”after the year 1907, made nature a topic and reduced it to basic geometrical elements, and made drafting by analysing nature (Analytic Cubism, 1910- 1912). After the collage technique, at the end of various searches for structure and material, the Assemblage technique was developed with the artist's gathering together object of daily use. However, the presenting of objects of daily use as“objects of art”is not seen as an absolute manner of the Cubism, Collage and Assemblage techniques. The reformist point of view of Cubism can be observed in Dadaism, Surrealism, Pop art and many other later reformist art movements, which adopted and developed the freedom of techniques and materials. In the 1967s, the fact that artists got out of their workshops and turned directly towards nature, made artistic workings at the fields of sea, mountains and rivers bye using natural materials gave reason for the creation of a way of expression which is called Environment Art. The industrial environment, which maintained exciting hopes at the beginning, could not be the result of creativity, but only that of production. It has made the human- being a slave of machines. The creations of environmental artists extend themselves from attempting natural structures, announcing one's being in the city, making the machine a creative force bye freeing oneself from it, up to including the spectator into art events by making up new relations with the him. The direct use of natural materials in the Art of Drawing began with the comprehension of the reformist mentality, became a foundation with Cubism, and was structured by the Dadaism' s putting forward a concept of VIIready-made objects. We encounter the presentation of natural objects as artistic objects more clearly in Arte Povera and Environment Art. VIII