ATM currency management an applications
ATM nakit yönetimi ve uygulamaları
- Tez No: 130725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ATM Nakit Yönetimi Uygulamaları sonrasında bir fınansal kurumda oluşacak olan potansiyel yıllık tasarrufun, bir yazılım aracı kullanılarak matematiksel ve istatistiksel analiz yöntemleri doğrultusunda incelenmesidir. ATM Nakit Yönetimi, bir ATM' de ihtiyaç duyulan nakit miktarının, herhangi bir zamandaki müşteri talebini karşılamak amacı ile önceden belirlenmesidir. ATM Nakit Yönetimi performansı ne kadar başarılı ise, banka için o derecede gelir ve kar, fınansal kurum müşterileri için de artan müşteri tatmini anlamına gelir. Bu çalışmada, nakit yönetimi uygulamaları içinde olan bir fınansal kurumun potansiyel tasarruflarının belirlenmesinde, ABCa$h adında tam teşekküllü bir ölçüm yazılımı kullanılmıştır. ATM ağı ile ilgili birkaç soru sorulması durumunda potansiyel tasarrufların genel anlamıyla tahmin edilmesi mümkün olabilir. Ancak, tarihsel ağ verileri Optica$h*in girdisi olarak kullanıldığında en iyi sonuçlar sağlanabilir. Çalışmanın sonunda, Bulgular başlığı altındaki bölümde, bazı yerli ve yabancı fınansal kurumların ATM Nakit Yönetimi uygulamaları sonrasındaki tasarrufları örneklerle gösterilmiştir. Bu veriler incelendiğinde, her bir ATM için hesaplanan tasarrufun ne kadar önemli olduğu açıkça gözlemlenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the potential annual savings to be created in any Financial Institution by applying mathematical and statistical analysis by using a software tool's capabilities that exist with Automated Teller Machine (ATM) Currency Management Service. ATM Currency Management is the art of determining how much cash is needed in an Automated Teller Machine (ATM) to meet customer demand at any given time. The more effective the Currency Management performance means both increased revenue, profit, and customer satisfaction for the bank and its customers. In this study, in order to determine the potential savings in a financial institution's operations within currency management, a full-scale measurement tool, called as ABCa$h is executed. By asking a few questions concerning the ATM and branch network, it is possible to estimate potential savings in broad terms. However, running the actual historical network data through OptiCaSh naturally provides the best results. At the end of the study, in Findings Section some true examples concerning the savings of some local and global financial instutions after ATM Currency Management Applications are given. By examining these data it's obvious that the saving per each ATM is significantly considerable.