Dünyada ve Türkiye'de kripto paraların vergilendirilmesi
Taxation of cryptocurrencies in the world and in Turkey
  1. Tez No: 696200
  2. Yazar: NUR SENA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Satoshi Nakamoto 2008 yılında yayınladığı bir makale ile bugünlerde herkesin dikkatini üzerine toplayan kripto para birimi ''Bitcoin''i duyurmuştur. Bitcoin ile başlayan bu yolculukla beraber kripto paralar günümüzün finans alanında yaşanan en büyük teknolojik gelişmelerinden biridir. Kripto para, gündelik hayatta gerçekleştirdiğimiz ödeme, para transferi gibi işlemleri dijital ortamda gerçekleştirmemize olanak sağlayan dijital bir sanal paradır. Kripto paralar yapı olarak ''Merkezi Olmayan Dağıtık Kayıt Sistemine Dayalı Blokzincir Teknolojisi'' ile oluşmaktadır. Bu blokzincir teknolojisi sayesinde kripto paraların bağlı oldukları herhangi bir merkez yoktur ve gerçekleştirilen işlemlerin maliyeti oldukça düşüktür. Bu özellikleri ile kripto paralar oldukça dikkat çekmiştir. Bugün yaklaşık 5 binden fazla kripto para ve 1 milyonu aşkın kullanıcısı bulunmaktadır. Bu gelişmeler ile beraber dünyanın çoğu yerinde kripto para borsaları ve ATM'leri bulunmaktadır. Kripto paraların dikkatleri bu kadar üzerine toplamasındaki bir diğer sebep ise 2008 yılında ekonomik alanda yaşanan küresel krizdir. Çoğu yatırımcı 2008 Krizi ile beraber finansal piyasalara olan güvenini kaybetmiş ve yeni alternatifler arayışı içerisine girmişlerdir. Ancak kripto paraları küresel düzeyde popülaritesinin bu kadar artması yeni bir tartışmayı meydana getirmiştir. Kripto paraların nasıl vergilendirileceği sorusu uluslararası düzeyde bir sorun teşkil etmektedir. Tüm ülkelerin kripto paraya karşı olan yaklaşımları birbirinden farklı olmasıyla beraber kripto paraların niteliği ve nasıl vergilendirileceği konusunda varılmış ortak bir sonuç ne yazık ki henüz yoktur.
Özet (Çeviri)
Satoshi Nakamoto announced the crypto currency“Bitcoin”, which is gaining everyone's attention these days with an article published in 2008 . With this journey that started with Bitcoin, cryptocurrencies are one of the biggest technological developments in today's finance field. Cryptocurrencies is a digital virtual currency that allows us to perform transactions such as payments and money transfers in daily life in digital environment. Cryptocurrencies are formed with“Blockchain Technology Based on Decentralized Distributed Registration System”. In this blockchain technology sale, there is no center to which cryptocurrencies are connected and the cost of the transactions performed is very low. With these features, cryptocurrencies have attracted a lot of attention. Today, there are more than 5 thousand crypto currencies and more than 1 million users. With these developments, there are cryptocurrencies exchanges and ATMs in most of the world. Another reason why cryptocurrencies attract so much attention is the global crisis in the economic field in 2008. Many investors lost their confidence in the financial markets with the 2008 crisis and started looking for new alternatives. However, the global popularity of cryptocurrencies has led to a new debate. The question of how to tax cryptocurrencies poses an international problem. Although the approaches of all countries towards cryptocurrency differ from each other, unfortunately, there is no common conclusion about the nature of cryptocurrencies and how to tax them.