İnşaat mühendisliğinde fuzzy lojik uygulama örnekleri
Fuzzy logic application samples in civil engineering
  1. Tez No: 130788
  2. Yazar: CEMİL AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDE FUZZY LOJİK UYGULAMA ÖRNEKLERİ Özet Bulanık mantık zaman içerisinde diğer dallardaki gelişmelere paralel olarak inşaat mühendisliği alanında da geniş bir uygulama alam bulmuştur. Bu uygulamalar yapı mühendisliğiyle sınırlı kalmamış inşaat mühendisliğinin diğer kollarım oluşturan ulaştırma, hidrolik ve diğer dallarında da devam etmiştir. Bulanık küme kavramının inşaat mühendisliği alanında en iyi uygulamaları sözel ifadelerin bir matematik modele oturtulabilmesinden ötürü inşaat işletmesi disiplininde ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada bulanık mantık konusu incelenmiş ve inşaat mühendisliğinde bulanık mantık uygulamaları başlığı altında uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalardan ilki bulanık mantıkla proje ağ analizi, diğer uygulama ise bulanık çok kriterli karar verme yöntemi ile eri ekonomik teklifin seçimi olmuştur. Bilindiği gibi inşaat mühendisliği projeleri çok çeşitli belirsizlikler altında gerçekleştirilmektedir. Gerek projelerin kendisinden ve gerekse çevre koşullarının beraberinde getirdiği belirsizlikler ve riskler sonucu iş programı yapılması sırasında uzmanlar tarafından aktivite sürelerinin tam olarak tahmin edilmesinde zorluklar söz konusu olmaktadır. Bu tür belirsizlikler için en iyi çözüm yolu bulanık mantıktır. Örneğin A aktivitesi 15 günden fazla sürecek ifadesi ancak bulanık mantıkla bir matematik modele oturtulabilir. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte karar verme süreci oldukça karmaşık ve kompleks bir yapıya sahip olmaktadır. Çok çeşitli karar verme metotları olmasına rağmen bu metotların çeşitli dezavantaj lan vardır. Bulanık mantığın karar verme sürecine girmesiyle ancak bu dezavantajlar ortadan kaldırılabilir. Bu bağlamda özellikle kamu sektöründe ihalelerin karar aşamasında sadece maliyet konusu irdelenip süre ve kalite koşullan göz ardı edilmektedir. Süre ve kalite yapılan uygulamada bulanık mantıkla değerlendirilmiş en ekonomik teklifin belirlenmesinde teklif fiyatının yanı sıra süre ve kalite gibi kriterlerinde göz önüne alınması sağlanmıştır. Bu sayede inşaat projelerinin başarıya ulaşmasındaki temel faktör olan süre, kalite ve maliyet üçgeni içerisinde en optimum çözümlere ulaşılabilmesi mümkün olmaktadır. Yapılan uygulamalardan bulanık mantığın özellikle inşaat işletmesi konularında başarıyla uygulanabileceği kanısına varılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
FUZZY LOGIC APPLICATION SAMPLES IN CIVIL ENGINEERING Summary Fuzzy logic has found a broad implementation area in the field of civil engineering parallel to the developments in other fields within time. These implementations were not limited to construction engineering but continued in other fields of civil engineering such as transportation, hydraulic, and other fields, as well. Best practices of fuzzy group concept in the field of civil engineering appeared in the discipline of construction management because verbal expressions could be placed upon a mathematics model. Within this study subject of fuzzy logic was examined and implementations were carried out under the title of applications of fuzzy logic in civil engineering. First of these applications is project network analysis with fuzzy logic; the second one is choosing the most economic offer with the multi-criteria decision-making method. As known, civil engineering projects are carried out under various uncertainties. As a result of uncertainties and risks springing from the projects and environment conditions, there are difficulties for experts in guessing the duration of activities exactly, during the preparation of work schedule. The best solution for such uncertainties is fuzzy logic. For instance, the expression, activity A will go on more than 15 days, may be placed on a mathematics model only through fuzzy logic. With the fast development of technology, decision-making period has a rather complex structure. Although there are various methods of decision-taking, these methods have some disadvantages. These disadvantages may be removed only through employing fuzzy logic in decision-taking period. Within this context, especially in public sector, only the cost stage of the bids are examined and duration and quality conditions are looked over. In the application carried out, duration and quality were evaluated with fuzzy logic, and criteria such as duration and quality were made to be taken in consideration, besides the bid price, in determination of the most economic offer. Thus, it is possible to reach the most optimum solutions in duration, quality, and cost triangle that is the basic factor in success of construction projects. It was concluded that fuzzy logic may be applied especially in construction management issues through applications carried out.