İnşaat mühendisliğinde çok amaçlı değerlendirme ve karar vermede fuzzy yaklaşımı
Fuzzy applications of multi criteria evaluating and decision making in civil engineering
  1. Tez No: 129536
  2. Yazar: SERKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDE ÇOK AMAÇLI DEĞERLENDİRME VE KARAR VERMEDE FUZZY YAKLAŞIMI Mühendislik sistemlerinin analizi genelde sayısal tekniklere dayanmaktadır. Bilginin yönetimi, işlenmesi ve geliştirilmesi önemli bir olaydır. Bilginin değerlendirilmesi ve sistematik olarak sınıflandırılması hayli teorik bir mesele olup, uzmanlık gerektirmektedir. Bilgi teriminin farklı disiplinlerde farklı anlamlan olup değerlendirilmesinde buna dikkat edilir. Tabiattaki hadiselerin birbirine göre rölatif (izafi) değişimler göstermesi bilginin değerlendirilmesinde göz önüne alınması gereken bir kriterdir. Bununla birlikte tabiatta yani gerçek dünyada var olan olaylar birbirinden çok kesin çizgilerle ayrılmamakta ve bir sebep-sonuç ilişkisi içinde gelişmektedir. Bu ilişki pek çok parametreyi içermektedir. Tabiattaki olaylar kesin çizgileri olmayan kompleks sistemlerdir. Bir başka ifadeyle gerçek dünya esnektir. Model kurma ve çözüm geliştirmede yöntemlerin çoğu deterministik yapıya sahiptir. Ancak gerçek durumlar değişik nedenlerle çoğunlukla bir belirsizlik taşırlar. Bu çalışmada, özellikle mühendislik alanında çok hızlı bir uygulama alanı bulan ve her geçen gün teorik ve uygulama açısından hızlı gelişmeler kaydetmekte olan bulanık küme kavramı açıklanarak tanıtılacaktır. Ülkemizde de bu konuya ilgi duyanların sayısı gün geçtikçe (gittikçe) artmaktadır. Birçok uygulamada metodun kullanılabilirliği yararlılığı ve üstünlüğü kanıtlanmıştır. İnşaat projeleri yapılan gereği her zaman belirsizlik taşımaktadırlar. Projenin ilk ve temel esaslarını, projenin / projelerin taşımakta olduğu belirsizliklerin ve bu belirsizlik altında yapacağı tahminlerin ne olabileceğini, tiplerini ve boyutlarını doğruya yakın kestirebilmesi oluşturulur. Böylesine zor bir görevin başarıyla yerine getirilmesinde bulanık küme kavramımdan faydalanmanın önemi açıktır. Bulanık tasarım, planlama, kontrol ve yönetim felsefesi ve bu alandaki metotlar incelenerek inşaat mühendisliğinde geoteknik, deprem, hidrolik, ulaştırma, yapı ve özellikle yapı işletmesi alanlarında yapılan araştırmalar ve elde edilen bilgilerle verilen örneklerde konu uygulamaları anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY FUZZY APPLICATIONS OF MULTI CRITERIA EVALUATING AND DESICION MAKING IN CIVIL ENGINEERING The analysis of engineering systems are generally based on numerical technique. The managing, processing and devoloping of knowledge is a vey important event. Evaluation and systematical classification of knowledge is a very theoretic duty and is required expertises. The term of knowledge has various meanings in different disciplines and this must have been taken in to consideration in evaluating of knowledge. In the evaluation of the kwoledge the relative changing of the events according to each themselves in the nature must be a considered criteria. In addition to this the events which exists in the nature, means in the real world, could not be separeted from each others with a certain line and are occured in a cause-effect relation. This relation includes many various parameters. The events in the nature are the complex systems which have no certain differentiation lines. In other words, the real word is enough flexible. Most of the methods in modelling and devoloping a solution have a detetministic structure. But the real stiuations almost include uncertainities because of the different causes. İn this study, the fuzzy set theory which has found a great application field, especially in engineering discplines, and which is quikly developed in recent days for applicaitons is defined by illustrating. Also in our country the number of the persons who are interested in this subject is guardlly increasing. The practicability, utility and the superiorly of the theory has been proven in many applications. Because of its nature the construction projects always includes some uncertainities. The uncertainities that project/projects include an approximately correct estimates of types and sizes under these uncertianities are constituted the initial and the main fundamentals of project. To perform such a difficult task, the utilities and importance of using fuzzy set theory, fuzzy logic and fuzzy measures are enough clear. The applications about the subject in civil engineering's geotechnics, earthquake, hydrolics, transportation, mechanics and especially construction management fields are tried to describe in the given examples with the current reaserches and obtained knowledges, by examining fuzzy designing, scheudeling, controling and managing philosophies and methods. XI