Elektrik motorlarının bulanık mantıkla denetlenmesi
Electric motors control with fuzzy logic
- Tez No: 130787
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET ELEKTRİK MOTORLARININ BULANIK MANTIKLA DENETİMİ Bu çalışmada bulanık denetim yöntemi kullanılarak bir DC (doğru akım) motorun hız denetimi gerçekleştirilmiş ve deneysel olarak test edilmiştir. Yazılım ve donanımlardan oluşan karma bir denetim sistemi tasarlanmıştır. Denetim sisteminde donanım olarak biri denetlenen diğeri ise takometre amacıyla iki DC motor, bir mikrodenetleyici kartı ve bu karta RS232 hattı ile bağlı PC (kişisel bilgisayar) kullanılmıştır.Mikrodenetleyici kartında; ADC (analog-sayısal çevirici) girişleri ve PWM (darbe genişlik modülasyonu) çıkışları olan bir mikrodenetleyici, TTL (tranzistör-tranzistör lojik) işaretini RS232 işaretine ve RS232 işaretini TTL işaretine çeviren bir entegre devre ve sayısal display, de motoru sürmek için bir güç tranzistörü bulunmaktadır. Bu mikrodenetleyici kartı PIC16F74 mikrodenetleyicisi kullanılarak tasarlanmıştır.. Mikrodenetleyici üstünde çalışan ve bulanık denetim algoritmasını sağlayan yazılım assembler dili kullanılarak geliştirilmiştir.Bulanık denetleyici tasarımında Sugeno tipinde bir bulanık denetleyici esas alınmıştır.Bu bulanık denetleyicide hata ve hatanın değişimi için beşer adet üyelik fonksiyonu ve 25 adet aksiyon ağırlık değerinden oluşan bir bilgi tabanı kullanılmıştır.Hata ve hatanın değişimi için üçgen şeklinde üyelik fonksiyonları seçilmiş ve üyelik fonksiyonlarının başlangıç değerleri ve değişim aralıkları belirlenmiştir.Hız denetimi amaçlandığından, denetleyici tipi olarak PD (orantı-türev) denetleyici seçilmiştir. PC üstünde çalışan ve mikro denetleyici ile bizim belirlemiş olduğumuz basit bir protokolle haberleşen yazılımda, C ve Visual Basic programlama dilleri kullanılmıştır.Bu yazılım bir DLL ( dinamik bağlantı kütüphane ) ve kullanıcı arayüz programı içermektedir. DLL C ile kullanıcı arayüzü ise Visual Basic ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemin testleri yapılmış ve yapılan testlerde PC den girilen devir sayısı verilerine göre motorun hız denetimlerinin yapılabileceği deneysel olarak da doğrulanmıştır.. ARALIK 2003 Hulisi AYLUÇTARHAN vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ELECTRIC MOTORS CONTROL WITH FUZZY LOGIC In this work, the velocity control of a DC(direct current) motor is realized by using the fuzzy control method and the control system is experimentally tested. A hybrid conrol sytem which contains software and hardware components is designed. Two dc motors that one of them is used as a conrolled motor and other is used as a tachometer, a microcontroller card and.a PC (personel computer) connected to this card with RS232 line are used in the controller sytem hardware There are a microcontrller with ADC (analog to digital converter) inputs and PWM (pulse width modulation) outputs, an integrated circuit which TTL (transistor-transistor-logic) signal is converting into RS232 signal and vice versa, a digital display and a power transistor to drive dc motor in the microcontroller card. This card is designed with the PIC16F74 microcontroller.. A software which runs on the microcontroller and realizes fuzzy control algorithm are developed by using assembler language.In the fuzzy controller design Sugano type fuzzy controller is based on. An information base which includes 5 membership functions and 25 action weight values for each of the error and error rate in the fuzzy controller design. Triangular membership functions are chosen for the error and error rate and initial values and interval variation are determined for the membership functions.PD (proportional- derivative) type fuzzy controller is considered in order to conrol the motor velocity. A software program which runs on PC and communicates with microcontroller card by the protocol determined by us is developed by C and Visual Basic programming languages. This software includes a DLL and a user interface programs.. DLL is written by C and user interface is written by Visual Basic. The test of the realized system is madeand also it is experimentally verified that motor velocity will be controlled by means of sending data which represents the reference motor velocity from PC to the microcontroller card. DECEMBER 2003 Hulisi AYLUÇTARHAN via