Doku kültüründe yetiştirilen arpa (Hordeum vulgare L. ) fidelerinin gelişimi ve peroksidaz enzimi üzerine bakırın (Cu2+) etkilerinin incelenmesi
Investigation of copper (Cu2+) effects on tissue culture germinated barley (Hordeum vulgare L. )
  1. Tez No: 130796
  2. Yazar: DİLEK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Doka Kültüründe Yetiştirilen Arpa (Hordeum vulgare L.) Fidelerinin Gelişimi ve Peroksidaz Enzimi Üzerine Bakırın (Cu+2) Etkflerinin İncelenmesi Bu çalışmada Hordeum vulgare L. ev. Zafer-160'ın in vitro koşullar allında bakır stresine karşı verdiği yanıtlar araştırıldı. Bu amaçla Hordeum vulgare L.*ye ah olgun tohum embriyoları farklı bakır sülfat (CuS04 ) konsantrasyonlan (20-2000 uM) içeren Murasbige ve Skoog (MS) besiyerine eküdfler. Tüm kültürler 25 °C'de 16 saat aydınlık, 8 saat karanlık periyodundaki bitki büyütme kabinlerinde tutuldular. Bitkilerin besiyerinde kültüre alınmalarından sonraki 3, 7, 10, 14 ve 20. günlerde çimlenen embriyoların sayısı kaydedildi. Bu embriyolara ait çimlenme yüzdeleri hesaplandı. Kontrol bitkiler % 95 oranında çimlenirken, 1600 uM bakır içeren ortamda yetişen bitkilerin çimlenme oram ise % 30 olarak kaydedildi. Deneyler için 400 ve 1600 uM CuS04 içeren MS besiyerinde yetiştirilen bitkiler kullanıldı. Kontrol ve iki farklı konsantrasyonda C11SO4 uygulanmış ortamda yetişen bitkilerde SDS-Poliakrilamid jel elektroforezi kullanılarak total çözünen proteinlerinin analizi yapıldı. Total protein miktarı ve guaiakol peroksidaz aktivitesi spektrofotometrik olarak belirlendi. Total protein miktarında balar uygulanmayan kontrol bitkiler ile karşılaştırıldığında balar stresi nedeniyle azaldığı gözlendi. SDS- poliakrilamid jel elektroforez analizleri sonucunda da 400 ve 1600 uM Q1SO4 içeren ortamlarda yetişen bitkilerde 50 kD ağırlığında gözlenen bantlar kontrol bitkilere oranla daha kuvvetli olarak tespit edildi. Yaklaşık 30 kD ağırlığına karşılık gelen bir bant ise yine her üç bitkide yer alırken 1600 uM Q1SO4 içeren ortamda yetiştirilen bitkilerde daha belirgin olduğu görüldü. Kontrol bitkide yoğun olarak gözlenen 20 kD ağırlığındaki bir bant 400 uM bakır uygulanmış bitkide daha belirginken 1600 uM balar uygulanmış bitkide daha az olarak gözlendi. Guaiakol peroksidaz aktivite ölçümleri sonucunda ise kontrol ve balar içeren ortamlarda yetişen bitkiler arasında belirgin bir farklılık gözlenmedi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Copper (Cu24) Effects on Tissue Culture Germinated Barley (Hordeum vulgare L.) and on Peroxidase Enzyme In this study, response to copper stress of a cultivar of Hordeum vulgare L. from Turkey Zafer-160 was evaluated under m vitro conditions. For assesment of cultivars to copper stress mature embryos of Hordeum vulgare L. were exposed to different concentrations of copper sulphate (G1SO4) (20-2000 uM) on MS medium. All the cultures were kept under 25 C 16 hours light, 8 hours dark period in a controlled growth chamber. The number of germinated embryos was recorded 3, 7, 10, 14 and 20 days after inoculation and germination rates of mature embryos were calculated. There were significant differences among cultivars for germination efficiency from mature embryos under copper stressed conditions. In addition, plant growth was strongly reduced by high concentration of copper. The control plants germinated 95% while 1600 uM copper treated plants germinated 30%. The plants grown in 400 and 1600uM C11SO4 containing MS medium were used for all analysis. Analysis of total soluble proteins of Zafer-160 variety grown in control and Q1SO4 supplemented medium were performed by using SDS-Polyacrylamide gel electrophoresis. Total soluble protein content and guaiacol peroxidase activity was determined spectrophotometrically. Total soluble protein content of plants grown in 400 and 1600uM Q1SO4 containing MS medium was reduced when compared with control plants. SDS-polyacrylanride gel electrophoresis analysis showed that the intensity of the 50 kD band was reduced in 400 ve 1600 uM copper treated plants when compared with the control plant. The 30 kD band was obtained in 3 samples, however, the intensity of the band was stronger in 1600 uM copper treated plant. The intensity of the 20 kD band was stronger in control plant and 400 uM copper treated plant, but it was reduced in 1600 uM copper treated plant. In addition, no significant differences were observed in guaiacol peroxidase activity of the control and copper treated plants. VI