Türkiye Akdeniz üreme kumsallarında iribaş deniz kaplumbağası Caretta caretta (L. 1758) genetiği üzerine araştırmalar
Researchs on loggerhead turtle Caretta caretta (L. 1758) genetics at Turkish Mediterranean nesting beaches
- Tez No: 130797
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET TÜRKİYE AKDENİZ ÜREME KUMSALLARINDA İRİBAŞ DENİZ KAPLUMBAĞASI Caretta caretta (L. 1758) GENETİĞİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Bu çalışmada, Türkiye'nin Akdeniz sahiller' inde, Caretta caretta için önemli 11 üreme kumsalında, 2002 üreme sezonu süresince yapılan örnekleme çalışmalarında 266 yavru, Çanakkale'de rastlantısal olarak ağlara takılmış 1 ergin birey olmak üzere 267 ölü birey örneklenmiş ve Caretta caretta genetiği üzerine araştırmalar için bu bireylerden genetik materyal temin edilmiştir. Caretta caretta kas dokularından DNA'nın saflaştırılmasında 3 yöntem karşılaştırılmalı olarak uygulanmıştır. Bu yöntemlerden Chelex®100 ile DNA'nın saflaştırılmasında belirgin derecede yüksek saflıkta DNA'nın elde edilebildiği ve yöntemin Wizard ve Fenol-Kloroform yöntemleriyle DNA saflaştırılmasına göre daha hızlı, basit, ekonomik, kontaminasyon riskinin azaldığı proseslerden oluştuğu tespit edilmiştir. Caretta caretta için mtDNA veya nDNA lokuslarında bundan sonra gerçekleştirilecek ileri çalışmalar için yüksek saflıkta genetik materyalin temininde, Chelex®100 ile ektraksiyon alternatif bir yöntem olarak verilmektedir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCHES ON LOGGERHEAD TURTLE Caretta caretta (L. 1758) GENETICS AT TURKISH MEDITERRANEAN NESTING BEACHES In this study, 266 from 11 important nesting beaches in Mediterranean coasts in Turkey and one from Çanakkale, totally 267 dead turtles were sampled. And genetic materials were obtained from these samples to study on Caretta caretta genetics. This research, three extraction methods were used comparatively to purify DNA from muscle tissues. It's estimated that; the DNA extracted from muscle tissues with Chelex® 100 is highly-purfied and the processes are taster, easier, cheaper and the risk of contamination is lower than“Wizard”and“Phenol-Chloroform”extraction methods. Extraction using Chelex® 100 is seen as an alternative method in order to obtain higly- purified genetic material for further observations on both mtDNA and nDNA loci of Caretta caretta.