In vitro regeneratıon of Hypericum perforatum L. (St. john's wort) and investıgatıon of ıts secondary metabolites
Hypericum perforatum L. (Sarı kantaron) bitkisinin doku kültüründe rejenerasyonu ve sekonder metabolitlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 450405
  2. Yazar: NAMAM REBAZ MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Hypericum perforatum L. (sarı kantaron) bitkisi doku kültüründe rejenere edilerek, araziden toplanan ve doku kültüründe rejenere edilen bitkilerin sekonder ürünleri (Hiperisin, Pseudohiperisin, Quersetin, Rutin ve Klorogenik asit) kantitatif olarak karşılaştırılmıştır. Rejenerasyon ve sekonder metabolit üretimi için farklı konsantrasyon ve kombinasyonlardaki Bitki Büyüme Düzenleyicileri (BBD) ile desteklenmiş basal Murashige ve Skoog (MS) ortamının sıvı, yarı katı ve katı ortamları uygulanmıştır. Eksplant olarak literatür ışığında üretken bir kısım olan nodal segment kullanılmıştır. 50 günlük rejenerasyon süreci sonunda sıvı, yarı katı ve katı ortamlarda yetiştirilen bitkilerin boy ve kök uzunluğu ve kök sayısı bakımından ortamlar arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark gözlenmemiştir. Doğal ortamdan toplanan ve doku kültüründe geliştirilen bitkilerin ürettikleri sekonder ürünlerden kolorojenik asit, kuersetin, pseudohiperisin, hiperisin ve rutin Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografi (YBSK-HPLC) cihazında kantitatif olarak analiz edilmiştir. Kolorojenik asit, quersetin ve pseudohiperisin fenolik bileşiklerinin en yüksek konsantrasyonları, araziden toplanmış bitkilerin gövde ve köklerinde tespit edilmiştir. Bu bileşikler in vitro ortamda geliştirilen bitkilerde quersetin hariç çok düşük düzeyde tespit edilmiştir. Hiperisin ve rutin araziden toplanan ve in vitro ortamda gelişen bitkilerde tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Hypericum perforatum L. plant was regenerated in plant tissue culture. Secondary metabolites (Hypericin, Pseudohypericin, Quercetin, Rutin, and Chlorogenic acid) of plants collected from field and regenerated in vitro were quantitatively compared. The liquid, semi soli, and solid form of Murashige and Skoog (MS) basal medium supplemented with Plant Growth Regulators (PGRs) in different concentration and combination was used for regeneration and secondary metabolite production. Nodal segment was preferred as an explant. At the end of 50 days regeneration period, no statistically significant difference was observed in the length of root and shoot and root number of plants regenerated in solid, semi solid, and liquid media supplemented with different PGRs. The quantitative secondary metabolite (Hypericin, Pseudohypericin, Quercetin, Rutin, and Chlorogenic acid) analysis of plants collected from field and regenerated in vitro were performed by High Performance Liquid Chromatography (HPLC). The highest concentrations of secondary metabolite compounds such as chlorogenic acid, quercetin, and pseudohypericin were observed in shoots and roots of plants collected from field. Whereas these compounds were in a traces amount in plants regenerated in the liquid, semi soli, and solid medium, except quercetin which was found in different amounts in vitro regenerated plants. Hypericin and rutin were not detected by HPLC analysis in all of plants regenerated in vitro and in vivo.