Küçükçekmece gölünden alınan dip çamuru örneklerinde nutrient salınımı ölçümü ve salınımın besin zinciri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Measurement of nutrient releasing on sediment which was collected from Küçükçekmece lake and determination of releasing effect on food web
- Tez No: 130803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ALBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Küçükçekmece Gölü'nden Alınan Dip Çamuru Örneklerinde Nutrient Salınımı Ölçümü ve Salınınım Besin Zinciri Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi 21.03.2001 tarihinde Küçükçekmece gölünden alınan toplam 36 kg dip çamuru laboratuvara getirilerek dört akvaryumun taban kısmına eşit olarak yayıldı. (Her akvaryumdaki sediman miktarı 9 kg ve yüksekliğinin yaklaşık 2.5±0.5 cm olmasına dikkat edildi). Akvaryurnlardaki sediman üzerine eşzamanlı olarak aynı gölden alman 126' şar litre su eklendi. I nolu akvaryuma Elodea sp., II nolu akvaryuma Pistia sp. ve Lemna spe (%80 Lemna sp. baskın olmak üzere) kondu. III nolu akvaryum alüminyum folyo ile kapatılarak dört hafta süresince karanlık ortam yaratıldı. Bir akvaryum ise kontrol akvaryumu olarak dizayn edildi. I, II ve kontrol akvaryumu 12 saat aydınlık 12 saat karanlık periyoduna göre aydınlatıldı. Her akvaryumda sediman üzerinden itibaren 1 cm, 11 cm ve 21 cm'den su örnekleri alınarak çözünmüş oksijen, pH, su sıcaklığı, toplam fosfor, orto fosfat, nitrit, nitrat, silika, sülfat, demir, klorofil-a, algal biyomas değerleri ölçüldü ve III nolu akvaryuma (karanlık akvaryum) Sülfür indirgeyen bakteri aşılandı. ikinci aşamada, III nolu akvaryumdaki alüminyum folyo çıkarılmış ve diğer akvaryumlara uygulanan 12 saat aydınlık 12 saat karanlık periyoduna geçilmiştir. Bu akvaryuma; I nolu akvaryuma konan Elodea sp. ve 20 mi sülfat indirgeyen bakteri konuldu. Daha sonra bu akvaryuma 1 L aktif çamur ve her akvaryuma toplam 15 sazan balığı {Cyprinus carpio L. 1758) eklendi. 6. haftanın sonunda II nolu akvaryum ve kontrol akvaryumundaki ölçümler durduruldu ve mevcut balıklar diğer iki akvaryuma eşit olarak paylaştırıldı. Araştırma süresince her akvaryumda ölçülen fiziksel, kimyasal, algolojik ve bakteriyolojik özelikler kayda değer miktarlarda farklılık gösterdi. Akvaryumlara eklenen makrofitler ve sazan balığı besin tuzlarının döngüsünde çok önemli rol oynadı. En yüksek toplam fosfor, nitrit ve sülfat değerleri III nolu akvaryumda ölçülmüş iken sırası ile 1017 ugL“', 67.9 ug L”1 ve 17.03 mgl“1, en yüksek klorofil-a ve nitrat azotu ise sırası ile 8.88 ugL ”* ve 55.12 ugL ~x ile II nolu akvaryumda, en yüksek silika ve demir sırası ile 5.65 mgL"1 ve 137 ugL _1 ile kontrol akvaryumunda ölçülmüştür. Akvaryurnlardaki fıtoplanktonun baskın gurubu ise Bacillariophyta üyeleri oluşturmuş fakat % kompozisyon ve biyomas miktarı hem akvaryumlar arasında hem de 1, 1 1 ve 21 cm' de değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Measurement of Nutrient Releasing on Sediment which was Collected from Küçükçekmece Lake and Determination of Releasing Effect on Food Web An amount of 36 kg sediments were taken from the Lake Küçükçekmece on March 21, 2002 were brought into the laboratory and spread over to the bottom parts of four aquariums on equal basis (special attention was drawn at this point in order to ensure the amount of sediment in each aquarium to be 9 kg and related height, however, to be 2.5+0.5 cm. approximately). An amount of 126 liters of water taken from the same lake lake has been concurrently added over the sediment in each of these aquariums. The Elodea sp. was added to the aquarium no I, Pistia sp. and Lemna sp. to the aquarium no II {Lemna to be dominant by 80%). The aquarium no III has been covered up by an aluminum folio and a dark environment extending as long as four weeks was created in this respect. One of the aquarium, however, has been designed as a control aquarium. The aquarium no I and II and control aquarium were periodically lightened on the basis of 12 hours illuminated and then, 12 hours dark period. Then, relevant water samples were collected from each aquarium from a level of 1 cm, 11 cm and 21 cm respectively, and dissolved oxygen, pH, temperature, total phosphor, orthophosphate, nitrite, nitrate, silica, sulfate, iron, chlorophyll-a, algal biomass were measured. Sulfate reducing bacteria were inoculated to the aquarium no III (dark aquarium) accordingly. At the second stage of the experiment, the aluminum folio at the aquarium no III were removed and 12 hours lighting and 12 hours darkness experiment was applied as it was in the other aquariums. An amount of Elodea sp. as much as that added to the aquarium no I was added this aquarium and subsequently, 20 mL sulfate reducing bacteria was put on the same. Afterwards, 15 carps (Cyprinus carpio L. 1758) and 1 liter of active sludge were added to each aquarium. At the end of the sixth week, the measurement in the aqarium no II and control aquarium were stopped, and available fishes were equally distributed to other two aquariums. The physical, chemical, algological and bacteriological characteristics measured in each aquarium during the experiment have shown outstanding differences. The macrophytes and carps have played an important role cycles of nutrient. While highest total phosphor, nitrit and sulfate values were measured in the aquarium no HI (1017 p,gL“l, 67.9 ng L”1 and 17.03 mgL“1 respectively), the highest chlorophyll-a and nitratenitrogen were determinate in the aquarium no II (8.88 ugL_1ve 55.12 ugL”1 respectively), and finally, the highest silica and iron were measured in the control aquarium (5.65 mgL“1 and 137 ugL”1 respectively). The dominant group phytoplankton in the aquariums has been formed up by the members of Bacillariophyta, however, composition percentage and biomass eather between aquariums or at 1, 11 and 21 cm levels has shown various differences.