Senkron jeneratörlerin regülasyon optimizasyonu
Regulation optimization of synchronous generators
  1. Tez No: 130802
  2. Yazar: DİDEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKDEN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET SENKRON GENERATORLERIN REGULASYON OPTIMIZASYONU Bu çalışmada enerji sistemlerinde kararlılık analizi metodları, enerji sistemlerinde kullanılan otomatik regülatör ve uyarma sistemlerine genel bir bakış yapılmış ve bu regülatörlerin enerji sisteminin kararlılığına etkisi incelenmiştir. Otomatik gerilim regülatörlerinin matematiksel modelleri değişik kontrol parametreleri için çıkartılarak, kontrol teorisinde kullanılan D-Bölme metodu ile en sade enerji sisteminin statik kararlılık analizi yapılmıştır. Kararlılık analizinde otomatik regülatör tertibatı ayar parametrelerinin sistemi salınmışız ve kararlı kılacak değerlerinin seçim metodları ortaya konulmuştur. Son bölümde Türkiye Enerji Sisteminden seçilen tek makinalı bir sistem üzerinde sistemi kararlı kılacak regülatör kazanç katsayılarının belirlenmiş sınırlan içerisinde seçilen rastgele değerler için kararlılık analizi yapılarak regülatör terminal gerilim değişimi kaydedilmiştir. Yapay sinir ağlan kullanılarak bu sistemi optimum kararlı duruma getirecek regülatör parametreleri bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY REGULATION OPTIMIZATION OF SYNCHRONOUS GENERATORS In this project, transient stability analysis methods of electrical power system, types of automatic voltage regulators used in electrical power system and the effect of regulators on this system's stability are investigated. Depending on the structure of exicitation and regulator system mathematical models are formed. Disturbances in electrical power system cause imbalances in electromechanical torque and mechanical torque of all machines. These imbalances result in interarea oscillations between synchronous generators. In order to damp these oscillations, D-Seperation method has been used to select parameters of automatic voltage regulators for enhancing the steady state stability of electrical power system. In the last section, the transient stability analysis has been enhanced for random parameters that in the regulator gain coefficients' boundry which will make the system stable and the regulator terminal voltage change has been recorded in different modes. The regulator parameters has been determined which will make the system optimum stable by using Artificial Neural Networks. vm