Karboksilik asitlerin seyreltik sulu ortamlardan ekstraksiyonu
Extraction of carboxylic acids from the diluted aqueous solutions
- Tez No: 130820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. İSMAİL KIRBAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET KARBOKSİLİK ASİTLERİN SEYRELTİK SULU ORTAMLARDAN EKSTRAKSİYONU Sıvı-sıvı ekstraksiyonu kimya endüstrisinde kullanılan ayırma yöntemlerinden biridir. Ekstraksiyon cihazlarının tasarımı ve ayırma işleminin başarısı için, ayrılacak karışıma ait güvenilir denge verilerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, karboksilik asitler içinden bütirik asit ve asetik asit ele alınmıştır. Asetik asit çalışması ön çalışma olarak yapılmıştır. Su- bütirik asit-nonanol, su- bütirik asit-dekanol, su- bütirik asit -dodekanol ve su- asetik asit-dibutil ftalat üçlü sistemlerinin sıvı-sıvı denge verileri 298.15, 308.15, 3 1 8.1 5 K sıcaklıklarda incelenmiştir. Çalışılan bu sistemler için çözünürlük eğrileri ve bağlantı doğrulan belirlenmiştir. Bağlantı doğrusu verilerine Othmer-Tobias korelasyonu uygulanarak deneysel verilerin güvenilirliği test edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXTRACTION OF CARBOXYLIC ACIDS FROM THE DILUTED AQUEOUS SOLUTIONS Liquid-liquid extraction is one of the separation processes in the chemical industry. Liquid-liquid equilibrium data are required to design reliable extraction equipment and applicable separation processes. In this study, butyric acid and acetic acid were examined as solute. The studies with acetic acid were taken as pre-studies. Liquid-liquid equilibria of water-butyric acid-nonanol, water-butyric acid-decanol, water-butyric acid-dodecanol and water-acetic acid-dibutyl phthalate systems were examined. Solibility curves and tie lines of these systems were determined experimentally at isothermal conditions and 298.15, 308.15, 318.15 K. The reliability of the experimental tie line data were ascertained through Othmer-Tobias correlation. VII