Sinyal analizi için kesirli açılımlar
Fractional expansions for signal analysis
  1. Tez No: 130819
  2. Yazar: EROL ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET SİNYAL ANALİZİ İÇİN KESİRLİ AÇILIMLAR Bu çalışmada ayrık zamanlı, durağan olmayan işaretler için zamanla değişen ve yüksek çözünürlüklü bir güç spektrumu kestirebilmek için, kesirli bir Kısa Zamanlı Fourier Dönüşümü (KZFD) ve Kesirli Gabor Açılımı sunulmuştur. Gabor açılımı sayesinde hem bir zaman-frekans işaret gösterimi hem de zamanla değişen güç spektrumu elde edilmektedir. Bu kesirli açılımın taban kümesine ait tamlık ve ikili diklik koşullan verilmiştir. Ayrıca sunulan kesirli evrimsel izgenin bir ZF güç yoğunluk işlevi olarak değerlendirilebilmesi için gerekli koşullar irdelenmiştir, önerilen yöntem çeşitli işaretler üzerinde uygulanmış ve analizde kullanılan kesir derecesinin, sinyalin frekans içeriğinin zamanla değişme biçimine uyum gösterdiğinde, yüksek çözünürlüklü bir evrimsel izgesi elde edilebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY FRACTIONAL EXPANSIONS FOR SIGNAL ANALYSIS In this work, in order to estimate a high resolution, time varying power spectrum for discrete non-stationary signals, short time fractional Fourier transform (STFFT) and discrete fractional Gabor expansion have been proposed. By means of Gabor expansion, both time- frequency representation and time varying power spectrum can be obtained. Completeness and Biorthogonality conditions of base functions of the fractional Gabor expansion defined here have been also obtained. Furthermore, the conditions which are necessary for the proposed evolutionary fractional spectrum to be considered as time-frequency density function have been studied. The methods presented here have been applied to various signals and concluded that when the order of fraction is consistent with the way of variation of signal's frequency content with time, evolutionary spectrum with high resolution can be obtained. IX