Kırka tinkal atıkları üzerindeki cevher hazırlama ve zenginleştirme çalışmaları
Mineral processing studies on Kırka's tincal wastes
  1. Tez No: 130821
  2. Yazar: A. ALTUĞ ESAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÖKHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET KIRKA TINKAL ATIKLARI ÜZERİNDEKİ CEVHER HAZIRLAMA VE ZENGİNLEŞTİRME ÇALIŞMALARI Dünyadaki toplam bor mineralleri rezervinin yaklaşık % 65'i ülkemizde Eskişehir (Kırka), Kütahya (Emet), Balıkesir (Bigadiç) ve Bursa (Kestelek) bölgelerinde yer almaktadır. Türkiye'deki bor madenciliği bir kamu kuruluşu olan Eti Bor A.Ş. tarafından madenlerin bulunduğu bölgelerde ve Balıkesir (Bandırma) 'de kurulu tesislerde gerçekleştirilmektedir. Yüksek lisans tezine konu olan Kırka bölgesinde Eti Bor A.Ş.'nin işlettiği tinkal açık ocağından yılda 1.500.000 ton, % 25 B2O3 tenörlü tüvenan bor cevheri üretilmektedir. Tüvenan cevher yörede kurulu bir zenginleştirme tesisinde işlenerek elde edilen konsantre tinkal; boraks pentahidrat bileşiği eldesi için üç ayrı fabrikada değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılmaktadır. Ancak, gerek tüvenan tinkalin açık ocaktan çıkarılması sırasında katı atık olarak, gerek tinkal konsantratöründe yaş işlemler yapıldığından pülp olarak, gerek doğrudan çözündürme esnasında çözme oluğu atığı olarak, gerekse boraks pentahidrat kristalizatöründen geçerken çözelti olarak borlu bileşen madde kayıpları kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez kapsamında atıkları oluşturan bileşenlerden ayrı ayrı ve selektif olarak gerek kaynağından gerekse yöredeki atıkların bir arada depolandığı atık göletinden temsili atık numuneleri alınarak, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Cevher Hazırlama ve Zenginleştirme Laboratuvarına getirilmiştir. Bu temsili numuneler üzerinde tanımlama amacıyla fiziksel (ufalama, tane boyut dağılımı, makroskobik ve mikroskobik analizler), kimyasal (çözündürme, yaş B2O3 analizi) ve fizikokimyasal (pH ölçümleri, sıcaklık) analizler yapılmıştır. Tanımlama çalışmalarını takiben borlu atıkların kazanımı üzerinde fiziksel, fizikokimyasal ve kimyasal zenginleştirme yöntemleri denenmiş ve atık olarak değerlendirilen malzemenin ülke ekonomisine kazandırılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MINERAL PROCESSING STUDIES ON KIRKA'S TINCAL WASTES The regions of Eskişehir (Kırka), Kütahya (Emet), Balıkesir (Bigadiç and Bursa (Kestelek) have roughly 65 % of total boron minerals reserves in the world. The Borate mining in Turkey is performed by Eti Bor Inc. at above regions and Balıkesir (Bandırma) and Eskişehir (Kırka) derivates plants. Kırka region has a tincal open pit mine which is run by Eti Bor Inc. and approximately 1.500.000 tons borates containing 25 % B2O3 are produced per year. Tincal concentrates processed in a benefication plant in Kırka area, are refined for further purification at three different derivative plants in order to contribute to national economy. However, loses of boron unavoidable while the run of mine tincal is mined from open pit as a dump waste, and concentration is performed in tincal concentrator as a pulp waste, and during direct dissolving in a leaching unit as solid waste and during borax pentahydrate crystallization as a solution. Within the scope of this thesis, some waste samples were provided separately and selectively from components that form the waste from their sources and the tailing pond which includes all the waste in the area. The waste samples were brought to Istanbul University Engineering Faculty Mining Engineering Department, Mineral Processing Laboratory. On these samples, some physical, chemical and physico-chemical analyses were carried out in order to characterize the samples. After these studies some physical, physico-chemical analyses and chemical benefication methods were performed and recycling possibility of this material was investigated. This work was supported by the Research Fund of University of Istanbul. Project Number: T- 245/06032003 XIII