Kemerburgaz düzenli çöp depolama tesislerindeki depo gazlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of landfill gases at Kemerburgaz sanitary landfill facilities
- Tez No: 130824
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET KEMERBURGAZ DÜZENLİ ÇÖP DEPOLAMA TESİSLERİNDEKİ DEPO GAZLARININ ÖLÇÜLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışma kapsamında İstanbul'un Avrupa yakasında oluşan katı atıklarının düzenli olarak depolandığı tek saha olan Kemerburgaz Düzenli Çöp Depolama Sahasında depolama işlemi biten alan üzerinde seçilen 30 emisyon bacasında 14 ay boyunca belirli aralıklarla depo gazlarından metan (CH4), hidrojen sülfür (H2S), karbondioksit (CO2) ve oksijen (02) ile ortam sıcaklık değerleri toplam 23 kez ölçülmüştür. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın anlamı, önemi, kapsamı ve amacı açıklanmış, vahşi ve düzenli depo alanları için tarifler verilmiş, depo alanlarında gerçekleşen biyokimyasal süreçler, depo gazı oluşumu, depo gazı oluşumunu etkileyen fektörler, depo gazı özellikleri, depo gazı hareketi, depo gazı oluşum miktarının belirlenmesinde kullanılan matematiksel modeller hakkında bilgi verilmiş ve Hasdal (Kemerburgaz) Vahşi Döküm Sahası ve Hasdal (Kemerburgaz) Vahşi Döküm sahası Katı Atık Dolgu Alanı Gazandan (LFG) Enerji Elde Etme Tesisi hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, Odayeri (Kemerburgaz) Düzenli Depolama Sahası tanıtılmış, ölçümlerde kullanılan metot ve materyal hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde emisyon ölçümleri sonucu elde edilen bulgular ve Kemerburgaz (Odayeri) Düzenli Çöp Depolama sahasındaki gaz oluşum miktarı Tabasaran /Rettenberger Modeli kullanılarak hesaplanmış, emisyon bacalarının koordinatları Geomedia programına aktarılarak bacaların İstanbul ve çalışma sahasındaki konumları belirlenmiş ve emisyon bacaları 1/5000 ölçekli Odayeri Düzenli Depolama Alanı haritasına işlenerek düzenli depolama sahasındaki konumları belirlenmiştir. XIIITezin dördüncü bölümünde, depo gazı ölçüm sonuçlarına göre depolama sahası yönetimi hakkında yorumlar getirilmiş, ölçülen depolama gaza emisyon değerleri ulusal ve uluslar arası yasal kriterlerle karşılaştırılarak, patlama riski incelenmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASUREMENT AND EVALUATION OF LANDFILL GASES AT KEMERBURGAZ SANITARY LANDFDLL FACILITIES in the scope of this study, methane (CH4), hydrogen sulphur (H2S), carbon dioxide (COa) and oxygen (Oı) of landfîll gases, and air temperature values was measured 23 times in total at certain intervals through 14 months at 30 emission vents, selected on the fîeld where the input process had been completed, at the Kemerburgaz Sanitary Waste Landfill Site which is the only site that the solid waste formed at the European Sida of istanbul dumped sanitarily. Within the first part of the thesis, meaning, importance, scope and objective of the study is explained,, definitions is given for the öpen dunıp and sanitary landfill sites, information is given regarding the biochemical processes occurred at landfill sites, the formation of landfill gas, the factors affecting the formation of landfill gas, the characteristics of landfill gas, the migration of landfill gas, the mathematical models used for the determination of landfill gas quantity, and information is given regarding the Hasdal Öpen Dump Site and electricity production from the solid waste landfill gas of Hasdal Öpen Dump Site. Within the second part of the thesis, Kemerburgaz (Odayeri) Sanitary Landfill Site is presented, information is given regarding the method and material used during the measurements. Within the third part, diagnosis, obtained from the emission measurements, is given and quantity of gas formation at Kemerburgaz (Odayeri) Sanitary Landfîll Site is calculated by using Tabasaran/Rettenberg Model, Emission funnel locations compared to istanbul and the study field are determined by evaluating the coordinates in the Geomedia Programme5 and locations of emission funnels indicated by marking on the 1/5000 scale Odayeri Sanitary Landfîll Site Map. Within the fourth part of the thesis, interpretations is discussed regarding the Management of Kemerburgaz Landfill Site in accordance with the landfill gas measurement results, and explosion risk is examined by comparing the measured landfill gas emission values with the national and international legitimate criteria.