Çöp suyunun membran bioreaktör prosesindeki biyokütle susuzlaştırmasında polielektrolit türünün ve dozajının belirlenmesi
The examination of the biomass dehydration system during the membrane bioreactor process and the filtration of the water leaking from garbage
- Tez No: 325647
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Kemerburgaz-Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında oluşan çöp sızıntı sularının Membranbiyoreaktör(MBR) ve Nanofiltrasyon (NF) teknolojisi ile arıtımı esnasında biyoreaktör içerisinde bulunan biyokütlenin susuzlaştırılması için gerekli polielektrolit türünün ve optimum dozajının belirlenmesi incelenmiştir.Çalışma kapsamında;depolanan katı atıklardan çöp sızıntı suyunun oluşumu,çöp sızıntı suyunun MBR prosesi ile arıtılması,çamur susuzlaştırma sistemi ve bu sistemde susuzlaştırılan biyokütlenin yapısına göre en verimli polielektrolit türünün ve optimum dozajın belirlenmesi konuları incelenmiştir.Bu çalışmalar esnasında uygun polielektrolit türünü tayin ederken;laboratuvarda, biyokütleden alınan numune ile farklı yapılardaki 10 adet polielektrolit arasında JAR testi yapılarak kolay parçalanamayan ve çökelme özelliği en yüksek olan flokları oluşturan polielektrolit belirlenmiştir.Belirlenen polielektrolit çamur susuzlaştırma sisteminde kullanılarak ton kuru madde başına sarfedilen kg polielektrolit miktar bulunarak optimum dozaj belirlenmiştir.En uygun polielektrolit türü ve optimum dozaj belirlenirken;sonucu etkileyen parametrelerin,biyokütlenin pH'ı ve iletkenliği ayrıca polielektrolit çözeltisinin hidroliz olma zamanı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the suitable type and the optimum amount of polyelectrolyte in order to dehydrate the biomass within thebioreactor during the filtration of the water leaking from garbage in the Odayerisolid waste landfill in Kemerburgaz, İstanbul with the Membrane bioreactor and Nano filtration technology had been examined.During the study; the leaking of water from the solid waste, the filtration of the leaked water with the MBR process, the mud dehydration system and the determination of the most efficient type and the optimum amount of polyelectrolyte had been examined.In the course of this study, while determining the suitable type of polyelectrolyte; a JAR test had been conducted among 10 polyelectrolytes with different structures with a sample taken from the biomass to determine the type of polyelectrolyte that is difficult to dissolve and creates the floccules with the highest precipitation. The determined polyelectrolyte had been used in the mud dehydration system and the optimum amount had been found out by determining the polyelectrolyte amount spent per each tone of solid waste.While determining the best type and amount of polyelectrolyte, the pH and the conductivity of the biomass as well as the time it takes the polyelectrolyte solution to hydrolyze had been found as the parameters which affect the result.