Depogazı (LFG) kojenerasyon tesislerinin teknoekonomik analizi
Landfill gas (LFG) teknoeconomic analysis of cogeneration systems
  1. Tez No: 302571
  2. Yazar: DAVUT POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelişmiş ve nüfus yoğunluğu fazla olan kentlerde kentsel atıklar büyük sorun teşkil etmektedirler. Ketsel atıkların toplanması, geri dönüşümü, depolanması veya farklı şekillerde ekonomiye kazandırılması üzerine çalışmalar artmaktadır. Kentsel atıkların düzenli depolanarak oksijensiz ortamda depogazı (landfill gas) oluşumunu sağlamak bu gazdan elektrik üreterek ekonomiye kazandırmak çok yaygın bir yöntemdir. Ayrıca kentsel atıklardan elde edilen depogazı (landfill gas) kullanarak üretilen elektrik enerjisi günümüzde büyük bir önem arz eden enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli katkı sağlamaktadır.Enerjinin büyük bir kısmı ısıtma amaçlı tüketilmektedir. Isıtma yöntemlerinden biri olan bölge ısıtması gelişmiş dünya devletleri tarafından ısıtmada çok fazla tercih edilen bir yöntemdir.Bu çalışmada ilk bölümlerinde kentsel atıklar, atık türleri, atık kapasitesi, düzenli depolanması, depogazı üzerine temel bilgiler verilmiştir.Daha sonraki bölümlerde depogazı tanımı, oluşumu, depogazının oluşumunu etkileyen faktörler depogazının miktarını belirleme yöntemleri, dünyada ve ülkemizde depogazı faydalanma örnekleri, bölgesel ısıtma sistemi ve ekipmanları tanımlanmıştır.Kemerburgaz ?Odayeri depo gazı santrali ve santral verileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yeni kurulacak santrallerle model teşkil edecek şekilde İstanbul Avrupa yakası için 2010 yılında düzenli çöp depolamaya başlandığı ve 2040 yılına kadar sahanın işletildiği varsayımı ile TÜİK öngörülerindeki nüfus artış oranı dikkate alınarak kişi başına üretilen ve çöp miktarından hareketle elde edilebilecek depo gaz miktarı LandGAM programı ile hesaplanmıştır. Hesaplanan gaz miktarına bağlı olarak gaz motor sayısı belirlenmiştir. Bu gaz motorlarının ceket suyundan ve egzoz gazından alınabilecek ısı enerjisi hesaplanarak 5 km uzaklıktaki yerleşim yerine veya seraya iletimi modellenmiştir. Bu modellemede birim ısı maliyeti amaç fonksiyon olarak alınmıştır. Isının bölgede değişik amaçlar ile 8000 saat kullanımı veya sadece ısıtma amaçlı 4000 saat çalışma senaryoları, alternatif ısıtma sistemi olarak alınan yerleşim yeri yakınında kurulan doğal gaz yakıtlı bölgesel ısıtma sistemi ile karşılaştırılmıştır.Son bölümde sonuçlar değerlendirilmiş ve düzenli depolama sahasına yakın yerlerde toplu konutların veya seraların kurulması bu yerlerin ısıtma ihtiyaçlarının depogazı santrali atık ısıdan sağlanması hem tüketiciler için ekonomik hem de enerjide dışa bağımlı olan ülkemiz için faydalı olacağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban waste is a very big problem in advanced and crowded cities. Urban waste?s collection, recycling, storage or work on the concept of sustainability is growing in different ways. To produce landfill gass in an anaerobic atmosphere is a very common way to gain the economy by generating electricity with regular storing of urban waste. Also generating electricity with using landfill gas is very significant to supply energy needs.A large part of the energy consumed for heating purposes. One method of the heating to heating zone is a very popular way which is using by developed states.This studies first part gives basic information about urban wastes, waste types, waste capacity, establishment of the landfill gasses.In later sections, landfill definition, formation, factors affecting the formation of landfill gasses, methods of determining the amount of the landfill gas, samples to benefit from landfill gas in the world and in our, identified in district heating systems and equipment.In the fifth section, Odayeri Depogazı Power Plant is examined and located in a case study on the production of electrical energy. Electricity Generation power plant waste heat Odayeri be released on the work has been done teknoekenomik.A techno economic study has made for district heating by using waste heat taken from Odayeri Landfill Power Plant.Kemerburgaz-Odayeri gas plant and power plant's data are examined in details. The newly built power plants to serve as a model for the European side of Istanbul started regular garbage storage area in 2000 by 2040 TUIK account with the assumption that the rate of increase of population, derived from the amount of garbage produced per person by taking into consideration the amount of gas storage that calculated with the Land-GAM program. Calculated on the amount of gas was determined as the number of gas engines. Gas engine heat energy taken by jacket water and exhaust gas calculated and modeled the transmission of 5 km away from the place of residence or a greenhouse. This modeling objective function is taken as the unit cost of heat. The use of heat in the region at different purposes for 8000 hours and only for heating purpose 4000 hours of operation, as an alternative to heating system was established near the settlement of natural gas-fired district heating system was compared withIn the last chapter, the results were evaluated and the establishment of public housing or greenhouses near sanitary landfill site is proposed to be beneficial for our country for cunsomers and our country dependent on foreign energy