Dimer asitlerin poliaminlerle polimerizasyon reaksiyonunun incelenmesi
Investigation of polymerization reaction of dimer acids with polyamines
  1. Tez No: 130862
  2. Yazar: SELVA ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET DIMER ASİTLERİN POLIAMINLERLE POLİMERİZASYON REAKSİYONUNUN İNCELENMESİ Yağ poliamidleri di ve polifonksiyonel aminler ile doymamış bitkisel yağ asidi ya da esterlerinin polimerizasyonu ile elde edilen di ve polifonksiyonel asitlerin kondenzasyon ürünleridir. Bu tip poliamidlerin reaksiyon kinetiği, ısıl ve mekanik davranışlarını kapsayan çalışmalar oldukça az sayıdadır ve çalışmaların çoğu patent kaynaklıdır. Bu çalışmada farklı dimer konsantrasyonuna sahip dimer asitlerin poliaminlerle poliamidasyon reaksiyonlarına ait kinetik incelemeler gerçekleştirilmiş ve poliamidasyon reaksiyonlarının mertebeleri, reaksiyon hız sabitleri ve aktivasyon enerjileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, genelde poliamidasyon reaksiyonlarının 90% dönüşüme kadar ikinci mertebe, 90% dönüşümün üstünde üçüncü mertebe kinetiğe göre ilerlediği bulunmuştur. Poliamidasyon reaksiyonlarının kinetiği üzerinde gerçekleştirilen çalışmalardan bulunan sonuçların (reaksiyon mertebesi, reaksiyon hız sabitleri ve aktivasyon enerjileri) literatürde verilen diğer poliamidasyon reaksiyon kinetiği sonuçları ile benzer olduğu tespit edilmiştir. Kinetik çalışmalara ek olarak, fleksografik baskı mürekkeblerinde kullanılabilecek yüksek performanslı bağlayıcı polimer geliştirmek için kondenzasyon polimerizasyonu yöntemi ile yağ poliamidleri sentezlenmiştir. Mürekkeplerde bağlayıcı polimer olarak polietilen ve polistiren gibi pekçok farklı polimer kullanılmasına rağmen, doğal kaynaklı ürünlerin kullanımı ile ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada yağ poliamidlerinin sentezinde dimer asitler kullanılmıştır. Yağ poliamidlerinin sayıca ortalama molekül ağırlığı, polimerizasyonun tamamlanma derecesi ve polimerizasyon derecesi değerleri belirlenmiştir. Ayrıca viskozite ve çözünürlük özellikleri de incelenmiştir. Yağ poliamidlerinin karakterizasyonu için ısıl analizler (DSC ve TGA ile) ve mekanik testler gerçekleştirilmiştir. Dimer asit, etilendiamin ve çeşitli komonomerlerden sentezlenen yağ poliamidlerinin molekül ağırlıklarının 3000-10000 olduğu belirlenmiştir. DSC ve TGA analizleri yağ poliamidlerinin camcı geçiş sıcaklığı değerlerinin 50-65 °C, erime sıcaklığı değerlerinin de 100-120 °C olduğunu göstermiştir. Sentezlenen yağ poliamidlerinin n-propil alkolde çözünürlüğe sahip olduğu belirlenmiştir. Bulunan bu sonuçlar sentezlenen yağ poliamidi örneklerinin fleksografik baskı mürekkebi bileşimlerinde bağlayıcı polimer olarak kullanım için uygun bir aday olabileceğini göstermektedir. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF POLYMERIZATION REACTION OF DIMER ACIDS WITH POLY AMINES Fatty polyamides are condensation products of di- and polyfunctional amines and di- and polybasic acids obtained by the polymerization of unsaturated fatty acid and esters. Systematic studies focusing on the reaction kinetics, thermal and mechanical behaviors of these type polyamides are relatively few and much of the literature on fatty polyamide is patented. In this study, kinetics of polyamidation reactions of different dimer acids with polyamines were investigated to determine the reaction orders, reaction rate constants and activation energies. In generally, it was found that polyamidation reactions followed second order kinetics up to 90% conversion and third order kinetics above 90% conversion. These results are in agreement with those reported in the literature for other polyamidation reactions. In addition to kinetics studies, fatty polyamides were synthesized by condensation polymerization to develop high-performing binding polymer for flexographic inks. Although many different polymers such as polyethylene and polystyrene have been widely used as ink binders, little work has been done to use a natural product as raw material for ink production. In this study, dimer acids were chosen as raw material for fatty polyamide synthesis. Number average molecular weight, extent of polymerization reaction, degree of polymerization values of fatty polyamides were investigated. Viscosity and solubility of fatty polyamides were also investigated. Differential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric analysis (TGA) and mechanical test measurements were performed for characterization of fatty polyamides. Fatty polyamides synthesized of polyamidation reactions of dimer acids with ethylenediamine and comonomers have molecular weight of 3000-10000. DSC and TGA measurements indicated that fatty polyamides have a glass transiton temparature of 50-65 °C, a melting temparature of 100-120 °C. Fatty polyamides has also solubility in n-propyl alcohol. These values suggest that fatty polyamides are suitable candidates for flexographic ink as binding polymer. X