Dimer asitlerin diaminlerle polimerizasyon reaksiyonunun kinetiği
Kinetics of polimerization reaction of dimerized acid with diamines
- Tez No: 46641
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET DİMER ASİTLERİN DİAMİNLERLE POLİMERİZASYON REAKSİYONUNUN KİNETİ?İ Doymamış yağ asitlerinin ( oleik ve linoleik ) dimerizasyonu ile elde edilen temel olarak“ Dimer asitler”olarak adlandırılan bileşikler önemli bir ticari ürün olan poliamid reçineleri üretiminde kullanılırlar. Poliamid reçineleri üretiminde reçinenin türüne bağlı olarak polimerleştirici ve modifiye edici değişik amin bileşikleri kullanılır. Bu aminlerden polimerleştirici amin olarak büyük oranda etilendiamin kullanılır. Bu çalışmada, iki tür dımer asit ile etilendiamin değişik sıcakhklardaki ( 150, 160, 170, 180, 190 °C) polimerizasyon kinetikleri incelenmiştir. Reaksiyonların yaklaşık % 90 dönüşüme kadar amin ve karboksil gruplarına göre toplam ikinci, % 90 dönüşümden sonra toplam üçüncü mertebe kinetikle yürüdüğü bulunmuştur. Her iki tür dimer asit ve her sıcaklık için ikinci ve üçüncü mertebe hız sabitleri ile her reaksiyona ait aktivasyon enerjileri bulunmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. -45-
Özet (Çeviri)
SUMMARY KINETICS OF POLYMERIZATION REACTION OF DIMERIZED ACIDS WITH DIAMINES“ Dimerized acids ”, obtained from dimerization of unsaturated fatty acids ( oleic and lineloic) are employed in the production of commercially important polyamide resins. Different amine compounds employed act either as modifiers or take part in the polymerization, ethylendiamin being the principal monomer used in polymerization. Polymerization kinetics of two different types of dimerized acid with ethylenediamine at different temperatures ( 150, 160, 170, 180, 190 °C ) was investigated. Regarding amine and acid groups, total second order kinetics was observed up to % 90 conversion, followed by total third order kinetics at higher conversions. Second and third order rate contstants were determineted for both dimerized acids at different temperatures, yielding the corresponding activation energies and the results were evaluated. -46-