Developing of a software package for electronic jacquard system of classical textile machines
Klasik tekstil makinelerinin elektronik jakar sistemleri için bir yazılım paketi geliştirilmesi
  1. Tez No: 130910
  2. Yazar: MUSTAFA DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezde klasik jakar mekanizmalarının desenlendirme sisteminin değiştirilerek yerine bilgisayar kontrollü desenlendirme ünitesinin konulması çalışılmıştır. Bu amada klasik desen kartı görevini ifa edecek, bilgisayarla kumanda edilen bir bobin matriksi modellenmiştir. C++ programlama dilinde windows işletim sisteminde çalışan bir program yazılmıştır. Program desenlendirme ünitesini sevk ve kumanda eder. Bitmap formatında saklanan bir desen dosyasını algılar. Algılanan dosyayı baz alarak bir veri bankası oluşturur. Tezgah çalışma halinde iken bu veriyi voltaj sinyali olarak desenlendirme ünitesine gönderir. Bu sinyaller özel olarak tasarlanan elektronik kartlar vasıtasıyla tutularak bobin matrikse aktarılırlar. Anahtar Kelimeler : Desen Kartı, Jakar Mekanizması, Bobin, Dokuma Tezgahı, Desen. IV
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study on replacing pattern feeding system of a classical jacquard mechanism with that of a computer controlled unit is presented. A solenoid matrix is modelled to replace perforated cards in a classical loom. The solenoids are controlled with a standard PC. A software package in C++ for Windows operating system is developed to control the entire process. Any pattern, created in a standard bitmap file format, is reprocessed by the software. The pattern is converted to voltage signals at the ports of PC. Voltage signals are latched by an external unit for which a special card is designed and installed in a modular manner. The external unit feeds the data coming from the PC to the solenoid matrix. Key Words : Punch Card, Jacquard Mechanism, Solenoid Matrix, Loom, Weaving Pattern 111