Iğdır yöresi topraklarında kaymak sertliği (kırılma değeri) ile ilgili araştırmalar
Crust strength (Modulus of rupture of the soils of Iğdır district)
- Tez No: 13098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, (1) Iğdır yöresi (Batı İğdır ovası) topraklarının mevcut kırılma değerlerini ve bazı toprak özellikleri ile kırılma değeri arasındaki ilişkileri tespit etmek, (2) kırılma değeri yönteminde iki yöntemsel faktörün (toprağın ezilme derecesi ve kırma kuvveti uygulama hızı) kırma değeri ölçümleri üzerine etkisini incelemek ve (3) Iğdır yöresi topraklarına organik materyal (ahır gübresi ve buğday samanı) ilave edilmesinin kırılma değeri üzerine etkisini ve aynı zamanda toprak agregat stabilitesi ile toprak briketi hacim ağırlığının organik materyal ilave edilmesinin kırılma değeri üzerindeki etkisini ne ölçüde belirlediğini tespit etmek, ve briket hacim ağırlığının belirlenmesinde kullanılabilen iki yöntemin (parafin ve hesaplama) karşılaştırılmasını da yapmaktır. Iğdır ovası deniz seviyesinden ortalama 850 m yükseklikte ve eğimi % 0-6 arasında değişen bir çöküntü alanıdır. Ovanın büyük bir kısmı alüviyal topraklarla kaplıdır. Ovada karasal iklim egemen olup, ortalama yıllık yağış 233.7 mm, ortalama yıllık sıcaklık 11.6°C, ortalama nispi nem % 62 ve ortalama yıllık buharlaşma 1094.9 mm'dir. Araştırmada, Batı Iğdır ovasında kaymak sorunu görülen arazilerden ondört adet toprak örneği (0-10 cm derinlikten) alınmış ve araştırmanın amacına göre kullanılmıştır. Toprak örneklerinin kil içeriği % 16 ile % 57, silt içeriği % 16 ile % 47, ince kum içeriği % 11 ile % 41, kaba kum içeriği %0 ile %16, organik madde içeriği %0.4 ile % 1.1, kireç içeriği % 3.2 ile % 8.4, toplam tuz içeriği % 0.02 ile % 0.24, pH 7.6 ile 8.9, katyon değişim kapasitesi 20.9 ile 41.7 me/100 g, değişebilir sodyum yüzdesi % 1.7 ile % 8, aşağı plastikii limit % 19 ile % 28, agregat stabilitesi % 19 ile % 70 arasında bulunmuştur. Toprak örneklerinin kırılma değeri (modulus of rupture),“kırılma değeri ölçüm”yöntemi ile saptanmıştır. Söz konusu örneklerin mevcut kırılma değerleri 388 ile 4146 mbar arasında bulunmuştur. Bu kırılma değerlerinin, ürün bitkilerinin toprak yüzeyine çıkışlarını olumsuz yönde etkiledikleri hem toprak örneklerinin alındığı yerlerde gözlemle hem de kaynak bilgilerle tespit edilmiştir. Toprak özellikleri ile kırılma değeri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were (1) to determine present modulus of rupture of the soils of İğdır district, and the relations between modulus of rupture and some soil properties, (2) to study the effects of soil crushing and the application rate of the breaking force (the rate of water flow) on the measurement of modulus of rupture of the soil, and (3) to determine the effects of addition of organic materials (manure and wheat straw) on the modulus of rupture, aggregate stability of the soils, and the bulk density of the soil briquets and also to compare the two methods (paraffin and calculation) for determining bulk density of the soil briquets. The work was conducted on the furteen surface (0-10 cm) soil samples taken from the İğdır district. İğdır plain is 850 m high from the sea-level, and most of the soils are alluvial. A continental cilamte is prevailing in the region with an average annual precipitation of 233.7 mm, an average annual temperature of 11.6°C, and an average annual relative hummidity of 62 % and an average annual evaporation of 1094.9 mm. The clay content of the soil samples varies from 16 % to 57 %, silt content from 16% to 47%, fine sand content from 11% to 41%, coarse sand content from 0% to 16%, organic matter content from 0.4% to 1.1% lime content from 3.2% to 8.4%, total salt content from 0.02% to 0.24%, pH between 7.6 and 8.9, cation exchange capasity between 20.9 and 41.7 me/100 g, exchangeable sodium percent from 1.7% to 8%, lower plastic limit between 19% and 28%, aggregate stability between 19% and 70%, and modulus of rupture between 388 mbar and 414 6 mbar.