T.C. Devlet muhasebesini güncelleştirme ve bilgisayara uyarlama çalışması
  1. Tez No: 650
  2. Yazar: TAYFUN ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MANAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgisayar kullanımının hızla yayıldığı dünyamızda, bu tip uy gulamalara olan ilgi gün geçtikçe ülkemizde de artmaktadır. Çeşitli ö- zel sektör ve devlet kuruluşları bilgisayar sistemlerine sahip almak için adeta yarışmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Muhasebesinin bilgisa yarla yapılması olanakları incelenmiş ve buna ilişkin bazı uygulamalar yapılarak; T.C. Devlet Muhasebesinin çağdaş bir yapıya dönüştürülmesi ve bilgisayara aktarılması ile ilgili bir uğraş verilmiştir. Yapılan bu çalışmada daha çak bilgisayara bilgi girişinin sağ lıklı bir biçimde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, var alan sistem de kullanılan ve veri kaynağı alan muhasebe fişleri üzerinde çalışma lar yoğunlaştırılmıştır. Kullanılmakta olan on adet fiş, ikiye indir genmiş, böylece gerek fişlerin yazımında, gerekse bilgisayara aktarıl masında kolaylık sağlamak için çalışmalar yapılmıştır., Dizgenin İzmir Sağlık Kurumları Saymanlığında uygulamaya konul ması sonucunda edinilen izlenimler; fişler üzerinde yapılan çalışmala rın, bunları dolduran memurların işlevlerini kolaylaştırdığı ve karar alımcıların gereksinim duydukları raporların bilgisayar tarafından ol dukça hızlı ve doğru bilgileri içeren bir biçimde elde edilebildiği doğrultusundadır.- h& - Çalışma; hazırlanan bir zaman tablosuna göre, ülke çapında ger çekleştirilerek, T.C. Devlet Muhasebesinin bir bütün alarak bilgisayar- laştırılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
In paralel ta rapid developments in the use of the computers, tehere has been an increasing interest in various computer applications in our country. Many private and government institutions have been in competition to have their own computer systems. In this study, possibilities of computerizing the government accounting of Republic of Turkey are investigated and some applications are made. In order to improve the quality of the data entry, efforts have been concentrated on the“accounting records”which form the main data base used in the system. The number of the forms that were being used are reduced from 10 to 2 to simplify the filling and entering the daily records. An application of this system on the accounting problems in some of the health centers in Izmir indicated that not only the proposed method have provided considerable simplicity for filling the forms but also provided a reliable report produced by the computer for the decision makers. The aim of this study is to generalize the underlying project to the other government institutions.