Mineralojik bileşim ve mikro yapı-doku değişimlerinin klinker örneklerinde kırılma fonksiyonuna etkileri
The Effects of changes in mineralogic composition and microstructure-texture of clinker samples on the breakage function
  1. Tez No: 131038
  2. Yazar: DİDEM BENZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
MİNERALOJİK BİLEŞİM VE MİKROYAPI-DOKU DEĞİŞİMLERİNİN KLİNKER ÖRNEKLERİNDE KIRILMA FONKSİYONUNA ETKİLERİ Didem BENZER OZ Bu çalışmada, klinkerin kompleks kristal yapısının, mineralojik açıdan, kırılma davranımı ile ilişkisinin bulunması hedeflenmiştir. Çalışma amacı doğrultusunda farklı tane büyüklüğü fraksiyonlarındaki endüstriyel çimento klinkerlerinin mikroyapısal özellikleri incelenmiş, elde edilen sonuçlar Genç (2002)'de sunulan kırılma fonksiyonlarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada üç ayrı fabrikadan temin edilen beş ayrı klinker numunesi kullanılmıştır. Numuneler üzerinde fraksiyonları elde etmek için eleme işlemi, mineral fazlarının boyutlarını belirlemek ve sınır ilişkilerini değerlendirmek için üstten aydınlatmalı polarizan mikroskobisi ve farklı mineral fazlarının yüzde alanlarının ölçülmesi için ise görüntü analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca farklı fraksiyonlardaki klinkerlerin fazlarının bağıl kristallenme dereceleri XRD analizi ile belirlenerek, mikroskop ve görüntü analizi sonuçlarının bir anlamda sağlaması yapılmıştır. Bu çalışma Genç (2002)' nin devamı niteliğindedir ve en önemli özelliği fraksiyonel bazda olmasıdır. Anahtar Kelimeler : Klinker, polarizan ışık mikroskobuisi görüntü analizi, kırılma davranımı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Yurdal GENÇ, Hacettepe Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Maden Yatakları Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF CHANGES IN MINERALOGIG COMPOSITION AND MICROSTRUCTURE-TEXTURE OF CLINKER SAMPLES ON THE BREAKAGE FUNCTION Didem BENZER ABSTRACT In this study, it is aimed to find the relationship between the complex crystal structure of clinker and breakage behaviour from mineralogical aspect. Therefore, microstructural qualities of industrial cement clinkers of different fractions were examined, then the results obtained were compared with the results of breakage functions presented in Genç (2002). During the study five different clinker samples provided from three different plants were used. To obtain the fractions sieving technique, to determine the sizes of mineral phases and to evaluate their border relations polarizan light microscopy and to calculate the area percentage of phases image analysis were employed. Moreover, finding the relative crystallization degrees of the phases of clinkers in different fractions by XRD analysis, the results of microscopy and image analysis were checked in a sense. This study is considered to be a continuation of an earlier study by Genç (2002) and the fractional character is the matter of greatest import. Keywords : Clinker, microstructure, polarizan light microscopy, image analysis, breakage function Supervisor : Asst. Prof. Yurdal GENÇ, Hacettepe University, Department of Geological Engineering, Divison of Ore Deposit in