Karamürsel (kocaeli) civarındaki Od taşı'nın mineralojisi, petrografisi ve yapı taşı olarak kullanılabilirliği
Mineralogy, petrography of od stone in Karamürsel (Kocaeli) area and usability as building stone
- Tez No: 826845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA KÖPRÜBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Karamürsel (Kocaeli) güneyindeki volkaniklerin (Od Taşı), mineralojisi, petrografisi ve yapı taşı olarak kullanılabilirliğinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. İnceleme alanında yüzeylenen tüfler genellikle beyazımsı, sarımsı ve yeşilimsi renklerde olup değişik kalınlıklarda oluşmuşlardır. Tüflerin yüzeylendiği kayaç örnekleri üzerindeki ince kesit çalışmaları sonucunda alkali feldispat, korrode kuvars, plajiyoklaz, amfibol, biyotit minerallerden oluşan bir mineralojik bileşime, hipokristalin porfirik, hipohyalin porfirik ve vitrofirik dokuda oldukları tespit edilmiştir. Alınan numuneler üzerinde yapılan laboratuvar deneyleri sonucunda numunelerin fiziko-mekanik özelliklerinin ortalama değerleri; doğal birim hacim ağırlık 2,20 g/cm3, ağırlıkça su emme oranı % 1,3, özgül ağırlık 2,475 g/cm3, MgSO4 dona dayanıklılık % 99,61, kayaçlarda suya dayanıklılık mikro-Deval % 100,3, metilen mavisi ince tanelerin tayini 12,57 ml/g, tek eksenli basınç dayanımı 56,78 MPa, nokta yük dayanımı 5,69 MPa, Los Angeles aşınma dayanımı % 55,65, sürtünme ile aşınma Böhme 11,54 cm3/50 cm2 ve Schmidt çekici darbe sayısı 18 olarak belirlenmiştir. Bu değerler Od Taşı'nın fiziksel ve mekanik özelliklerinin olumlu ve olumsuz yanlarını ortaya koymakta olup doğal yapı taşı olarak kullanımı için gerekli değerlendirmelerin yapılarak kullanım alanlarının belirlenmesine ışık tutmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the mineralogy, petrography and usability of the volcanics (Od Stone) in the south of Karamürsel (Kocaeli). Tuffs cropping out in the study area are generally whitish, yellowish and greenish in colour and formed in different thicknesses. As a result of the thin section studies on the rock samples where the tuffs outcrop, it has been determined that they have a mineralogical composition consisting of alkaline feldspar, chorrode quartz, plagioclase, amphibole, biotite minerals, hypocrystalline porphyric, hypohyaline porphyric and vitrophyric texture. The average values of the physico-mechanical properties of the samples as a result of the laboratory tests performed on the samples taken; natural unit volume weight 2.20 g/cm3, water absorption rate by weight 1.3%, specific gravity 2.475 g/cm3, MgSO4 frost resistance 99.61%, water resistance in rocks micro-deval 100.3%, methylene blue fine determination of grains 12,57 ml/g, uniaxial compressive strength 56.78 MPa, point load strength 5,69 MPa, Los Angeles abrasion resistance 55.65%, abrasion with friction Böhme 11.54 cm3/50 cm2 and Schmidt hammer impact number 18 has been determined. These values reveal the positive and negative aspects of the physical and mechanical properties of Od Stone, and they shed light on the determination of usage areas by making the necessary evaluations for its use as a natural building stone.