Doğal zeolitle (klinoptilolit) atıksulardan amonyak giderimi
Removal of ammonia from waste water by using natural zeolite (clinoptilolite)
- Tez No: 131046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
DOĞAL ZEOLİTLE (KLİNOPTİLOLİT) ATIKSULARDAN AMONYAK GİDERİMİ Rabia Betül Karadeniz Hacettepe Üniversitesi, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı ÖZ Bu çalışmanın amacı, doğal bir zeolit türü olan klinoptilolitin, amonyak tutma kapasitesinin arttırılması için değişik şartlandırma (ön arıtım) yöntemlerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmalarda CaCle, KCI, NaCI ve NaOH ile şartlandırma yapılarak, zeolitin iyon değiştirme kapasitesi arttırılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda, Bigadiç (Balıkesir) ve Gördes (Manisa) yörelerine ait, >3,35mm, >2,80mm, >2,36mm, 0,85*-?
Özet (Çeviri)
REMOVAL OF AMMONIA FROM WASTEWATER BY USING NATURAL ZEOLITE (CLINOPTILOLITE) Rabia Betül Karadeniz Hacettepe University, Environmental Technologies Main Discipline ABSTRACT The purpose of this study is the investigation of various conditioning (pretreatment) methods in order to increase ammonia uptake capacity of clinoptilolite, a natural type of zeolite. Conditioning was performed with CaCfe, KC1, NaCI and NaOH to increase ion exchange capacity of zeolite. During this study, clinoptilolite samples taken from Bigadiç (Balikesir) and Gördes (Manisa) areas in sizes of >3.35mm, >2.80mm, 0.85