Column studies of ammoniun and cesium exchanges on Bigadiç clinoptilotile
- Tez No: 47390
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇULFAZ, PROF.DR. HAYRETTİN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
oz BİGADİÇ KLİNOPTİLOLİTİ İLE KOLONDA AMMONYUM VE SEZYUM İYONLARINININ DE?İŞİMİ ABUSAFA, Abdelrahim Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayrettin YÜCEL Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali ÇULFAZ Eylül 1995. 99 Sayfa Radyoizotopların sulu nükleer atıklardan temizlenmesinde inorganik iyon değiştiricilerinin kullanılmasının temel nedenleri yüksek seçicilik, radyasyon ve sıcaklığa karşı dayanıklıkları, düşük ip»1“ etleri ve beton karma ile uyumlu olmasıdır. Klinoptilolit ve benzeri oslikat zeolit iyon değiştiricileri nükleer endüstrisinde rutin olarak ve kaza koşullarında kullanılmaktadır Endüstriyel ve evsel atık sular onlarca ppm amonyak azotu içerirler. Atık suların nehirlere dökülmesinden veya yeniden kullanılmadan önce bu derişimin azaltılması gerekmektedir.Bu çalışmada sezyum ve amonyum iyonlarının kolonda Bigadiç klinoptiloliti kullanarak verimli bir şekilde tutulabilmesi için gereken koşullar incelenmiştir. Sezyum ve amonyum iyonlarının salıverme eğrileri, besleme akımı derişimine, akış hızına ve zeolitin parçacık boyutuna bağlı olarak elde edilmiştir. Kütle aktarım bölgesi yüksekliği ve kolonun verimi gibi dinamik parametrelerin besleme derişimine ve akış hızına bağımlılığı belirlenmiştir. En uygun iyon değişim koşullan 30-50 mesh parçacık boyutu ve 20 mi dak ”akış hızı olarak bulunmuştur. En uygun koşullarda salıverme kapasitesi 1.0 meq g“ olarak tayin edilmiştir. Kütle aktarımını kontrol eden mekanizma gözenek diffüzyonu olarak bulunmuştur ve gözenek içi difiuzyon katsayısı,besleme derişimine bağlı olarak, o 7 0 1 * -R amonyak için 2.6*10”- 4.6*10“ cm s”ve sezyum için de 2.16*10“ - 4.53*10 cm s ”olarak bulunmuştur. Anahtar kelimeler : klinoptilolit, amonyum değişimi, sezyum değişimi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLUMN STUDIES OF AMMONIUM AND CESIUM EXCHANGE ON BİGADİÇ CLINOPTILOLITE ABUSAFA,Abdelrahim MS, Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Hayrettin YÜCEL Co- Supervisor : Prof. Dr. Ali ÇULFAZ September 1995,99 Pages Inorganic ion exchangers are the preferred materials to abstract radioisotopes from aqueous nuclear waste because of their high selectivity, radiation and temperature stability, low cost and likely compatibility with cement containment. Zeolites Clinoptilolite and other zeolites are widely used in nuclear industry both routinely and in accident conditions for the removal of radioisotopes from aqueous nuclear waste. Wastewaters, either of industrial or domestic origin, normally contain several tens ppm of ammonia-nitrogen. It is desirable to reduce the concentration before discharge into rivers, or before reuse. mThe performance of local clinoptilolite zeolite from Bigadiç region has been investigated with the objective of determining the conditions under which it can be used effectively in a column for cesium and ammonium removal. Breakthrough curves of cesium and ammonium as a function of feed composition, particle size and flow rate were established.The variation of the dynamic parameters such as the mass transfer zone height and the column efficiency were analyzed as a function of feed composition and flow rate. The optimal ion exchange conditions found are 30-50 mesh particle size and -1 3-12 nin. (13 m h m ) loading flow rate and t determined as one meq /g under optimum conditions. -1 3-12 20 ml min. (13 m h m ) loading flow rate and the breakthrough capacity was Pore diffusion was found to be the mass transfer controlling mechanism -8 -7 2 -1 and pore diffusivity varied from 2.6*10“ to 4.6*10”cm s~ for ammonium and 8 8 2-1 from 2.1*10“ to 4.53*10”cm s for cesium as a function of feed composition. Key words : clinoptilolite, ammonium removal, cesium removal. IV