Kırşehir-Kaman bölgesi metamorfik serilerde vollastonit oluşumunun incelenmesi
Study of wollastonite occurence in metamorphic series around Kırşehir-Kaman region
- Tez No: 131047
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
KIRŞEHİR-KAMAN BÖLGESİ METAMORFİK SERİLERDE VOLLASTONİT OLUŞUMUNUN İNCELENMESİ Nihal Yeşilören ÖZ Çalışmada, Kaman (Kırşehir) yöresinde yüzeylenen metamorfik kayaçların mineral parajenezlerinin saptanarak, özellikle bu kayaçların içerdiği vollastonit mineralinin oluşum koşulları ile, bu mineralin oluşumunda bölgesel ve/veya kontakt metamorfizma etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İnceleme alanı, 1/25000 ölçekli topografik haritalar içinde Kaman civarı, Başköy civarı ve Aliöflezdağı civarı olmak üzere 3 ayrı bölgede örneklemelerin yapıldığı yaklaşık 100 km2lik bir alanı kapsamaktadır. İnceleme alanında yüzeylenen kayaçların oluşturduğu istif, bölgedeki önceki çalışmalar esas alınarak dört litostratigrafik birime ayrılmıştır. Bunlar Paleozoyik yaşlı Kırşehir metamorfitleri (Kaikanlıdağ Formasyonu, Kabaktepe Kuvarsit Üyesi, Tamadağ Formasyonu, Bozçaldağ Formasyonu), Jura-Kretase yaşlı Ankara Karışığı (Karakaya Ultramafiti) ile tüm bu istifi kesen Mesozoyik/Alt Paleosen yaşlı magmatik kayaçlar (Kötüdağ Volkaniti, Baranedağ Granitoyidi, Buzlukdağ Siyenitoyidi) ve tüm istif üzerine diskordan olarak gelen Eosen-Pliyosen yaşlı sedimanter kayaçlar ile Kuvaterner yaşlı alüvyonlardır. Kaikanlıdağ Formasyonunu metapelitler (mikaşist, mika-gnays, mika-kuvarsit), metakarbonatlar (diyopsitşist, granat-diyopsitşist, diyopsit-gnays) ve amfibolitler; Kabaktepe Kuvarsit Üyesini kuvarsitler; Tamadağ Formasyonunu metakarbonatlar, kuvarsitler; Bozçaldağ Formasyonunu mermerler; Baranedağ Granitoyidini granit, granodiyoritler oluşturmaktadır. Vollastonit minerali içeren Tamadağ Formasyonu metakarbonatlarında diyopsit ± vollastonit ± granat ± kuvars + kalsit, vollastonit + kuvars, vollastonit + kalsit, vollastonit + vezüviyan, tremolit + diyopsit mineral topluluklarının varlığıbelirlenmiştir. Sığ derinliklerde katılaşan granitik bir sokulumun dokanak zonu içinde bulunan bu minerallerin PTX diyagramlarında yorumlanması ile, kontakt metamorfizma sonucu, alçak basınç (
Özet (Çeviri)
STUDY OF WOLLASTONITE OCCURENCE IN METAMORPHIC SERIES AROUND KIRŞEHİR-KAMAN REGİON Nihal Yeşilören ABSTRACT In this study, the mineral parageneses of metamorphic rocks located in the Kaman (Kirsehir) region are detected. The formation conditions of the wollastonite mineral found within these rocks and the regional and/or contact metamorphism effects in the formation of this mineral is studied. The inspection area which is nearly 100 km2 includes 3 regions where sampling is conducted. These regions are the Kaman region, the Başköy region and the Aliöflezdağı region in the 1/25000 scale topographical maps. Taking into account the previous studies of the region, the pile of rocks located in the inspection area is diveded into four lithostratigraphic units. These are the Paleozoic old Kırşehir metamorphites (Kalkanlıdağ Formation, Kabaktepe Quartzite Member, Tamadağ Formation, Bozçaldağ Formation), Jurassic- Cretaceous old Ankara Melange (Karakaya Ultramafitite), Mesozoic/Lower Paleocene old igneous rocks (Kötüdağ Volcanite, Baranedağ Granitoids, Buzlukdağ Siyenitoids) cutting through this pile and the Eocene-Pliocene old sedimantary rocks coming as discordans over this pile and Quaternary old alluvium. Kalkanlıdağ Formation is formed by metapelites (micaschist, mica-gneiss, mica- quartzite), metacarbonates (diopsiteschist, gamet-diopsiteschist, diopsite-gneiss) and amphibolites; Kabaktepe Quartzite Member is formed by quartzites; Tamadağ Formations is formed by metacarbonates, quartzites; Bozçaldağ Formations is formed by marbles and Baranedağ Granitoids is formed by granite, granodiorites. It was observed that diopsite ± wollastonite ± garnet ± quartz + calcite, wollastonite + quartz, wollastonite + calcite, wollastonite + vezuvianite, tremolite + diopsitemineral assemblages were existent in the Tamadağ Formations metacarbonates including wollastonite mineral. By inspecting their PTX diagrams, it was concluded that these minerals found contact zone adjacent to granitic intrusive body in shallow depth were formed under the effect of a C02 rich fluid phase, under low pressure (