Poli(etilen glikol) içeren monomerler varlığında poli(akrilat) bazlı latekslerin sentezi ve karakterizasyonu
The Synthesis of polyacrylate based latexes in the existance of monomers carrying poly(ethylene glycol) and their characterization
  1. Tez No: 131055
  2. Yazar: EBRU KARAİSMAİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
POLİ(ETİLEN GLİKOL) İÇEREN MONOMERLER VARLIĞINDA POLİ(AKRİLAT) BAZLI LATEKSLERİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Ebru KARAİSMAİL Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü ÖZET Bu tez çalışmasında partikül boyutunun kontrolüne izin veren ve mikron-altı boyutta monodispers partiküllerin elde edildiği orijinal bir polimerizasyon tekniğinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla polimerizasyon tekniği olarak emülsiyon yapıcı madde yerine hidrofilik makromonomerin stabilizör olarak kullanıldığı tek basamaklı emülsiyon polimerizasyonu seçilmiştir. Monomer olarak stiren ve bütilmetakrilat kullanılırken iki ayrı çeşit polietiienglikol (PEG) bazlı makromonomerin partikül özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda PEG bazlı makromonomer türü, makromonomer/stiren mol oranı, bütil akrilat/stiren mol oranı ve başlatıcı derişimi değiştirilerek elde edilen partiküllerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile boy ve boy dağılımı, FTIR ve FTIR-DRS ile yüzey ve yığın yapı analizleri yapılmış, yüzey yük yoğunlukları, ve mikroküre verimi tayin edilmiştir. Çalışmada 0.2-0.6 \ım boy aralığında, fazlar arası uyum sorunu olmayan, monodispers stiren/bütil metakrilat bazlı lateksler elde edilmiş ve PEG bazlı makromonomer ilavesi ile partikül boyutu ve yük yoğunluğunun kontrol edilebildiği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Polietiienglikol, stiren, bütil metakrilat.emülsiyon polimerizasyonu, lateks, uniform partikül Tez Danışmanı : Prof. Dr. S.Ali TUNCEL, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS OF POLYACRYLATE BASED LATEXES IN THE EXISTENCE OF MONOMERS CARRYING POLYETHYLENE GLYCOL) AND THEİR CHARACTERIZATION Ebru KARAİSMAİL Hacettepe University, Department of Chemical Engineering ABSTRACT In this thesis study, it is aimed to develop an original polymerization technique, which allows to control of particle size and providing monodisperse particles in sub-micron size range. For this purpose, a single-stage emulsion polymerization at which a hydrophilic macromonomer is used as a surfactant instead of emulsifier is selected as the polymerization method. The effects of two-different polyethylene glycol based macromonomers on the properties of resulting particles were investigated by using styrene and butyl methacryiate as the comonomers. The polymeric particles were obtained by changing type of poly(ethylene glycol) based macromonomer, macromonomer/styrene mol ratio, butylmethacrylate/styrene mol ratio, and the initiator concentration. The average size and size distribution of particles were investigated by Scanning Electron Microscopy (SEM). The bulk and surface structures were analyzed by FTIR and FTIR-DRS, respectively. The microsphere yield and the surface charge density of the particles were also determined. Monodisperse styrene/butylmethacrylate based latex particles not including incompatible phases were obtained in the size range of 0.2-0.6 jxm. It was shown that the particle size and the surface charge density of the particles could be controlled by the addition of PEG based macromonomers. Key words : Poly(ethyleneglycol), styrene, butyl methacryiate, emulsion polymerization, latex, unifrom particles Advisor Prof.Dr. Ali TUNCEL, Hacettepe University, Department of Chemical Engineering