Diyarbakır Tekel İçki Fabrikası atık su arıtma tesisinin işletimi ve işletme problemlerinin incelenmesi
Investigation of the Diyarbakır Alcoholic Bewarage Factory's waste water treatment process and its' operational problems
  1. Tez No: 131142
  2. Yazar: SERDAR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
7. ÖZET Son 10 yılda evsel ve endüstriyel nitelikli atıksuların arıtılması için değişik işlem ve proseslere sahip olan birçok atıksu arıtma tesisi kurulmuştur. Kurulan bu arıtma tesislerinin optimum verimle çalışması gerekir. Aksi takdirde yatırım masrafları, işletim masrafları, insan gücü ve enerji tüketimi boşuna harcanmış olacak ve ayrıca arıtma tesisleri kuruluş amacına hizmet edemez ve alıcı ortamlar kirlenecektir. Atıksu arıtma tesislerinin işletimi ve işletim problemlerinin incelenmesi amacıyla Diyarbakır tekel içki fabrikası atıksu arıtma tesisi baz alınarak tesisin işletimi ve işletme problemleri incelenmiştir. Tekel içki fabrikası atıksuları yüksek kirlilik yüküne sahiptir. Kurulan atıksu arıtma tesisi ön arıtım, anaerobik arıtım, aerobik arıtım ve çamur susuzlaştırma ünitelerinden oluşmaktadır. Arıtma tesisi laboratuarında Eylül 2001 ve Nisan 2002 tarihleri arasında tesis girişinde KOI, pH, sıcaklık; HBTR girişinde KOI, pH, sıcaklık; HBTR içerisinde KOI, pH,, sıcaklık, AKM, TKN, VFA; havalandırma tankı girişinde KOI, pH, sıcaklık; havalandırma tankı içerisinde KOI, pH, sıcaklık, AKM, TKN, çökelme deneyleri ve tesis çıkışında KOI ve pH ölçümleri yapıldı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde tesiste bazı işletim problemleri, kalifiye personel eksikliği ve arıtma çamurları gibi bazı problemlerin olduğu saptanmıştır. Ayrıca tesisin ön arıtımında meydana gelen sorunların tüm tesisi etkilediği ve ön arıtımdaki sorunlar dışında diğer ünitelerin verimli işlediği saptanmıştır. 80
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Within last decade, many wastewater treatment plants which had various processes were established to clean the domestic and industrial wastewater. These established treatment plants needs to be worked with optimum efficiency. Otherwise, Money investment, process expenses, men power and energy consumption will be waste of money and the plant will not serve in accordance with the purpose of the establishment. İn order to determine the efficiency of wastewater treatment plant, Diyarbakır Tekel Beverage Factory was taken as base and its management and process problems were investigated. Plant wastewater has high dirtiness charge. Established wastewater treatment plant includes pretreatment, anaerobic treatment, aerobic treatment and drying units. At the plant laboratory; COD, pH, temperature at plant entrance, COD, pH, temperature at HBTR entrance, COD, pH, TKN, VFA, SS, temperature in HBTR, COD, pH, temperature at aeration tank entrance, COD, pH, temperature, SS, TKN, precipitating experiments in aeration tank and COD, ph at the plant exit, measurements were conducted between September 2001 and April 2002. After considering these results, it was figured out that there were some management problems, lack of qualified employees, and problems of sludge treatment. Beside some failure of pretreatment part, it was observed that other units were working efficiently. 81