Farklı olgunlaşma grubuna giren patates (Solanum tuberosum L. ) çeşitlerinin Şanlıurfa koşullarında uygun dikim zamanlarının belirlenmesi
Determination of suitable planting time of potato under Şanlıurfa conditions
  1. Tez No: 131141
  2. Yazar: UFUK DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ATİLLA GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI OLGUNLAŞMA GRUBUNA GİREN PATATES (Solatium tuberosum L.) ÇEŞİTLERİNİN ŞANLIURFA KOŞULLARINDA UYGUN DİKİM ZAMANLARININ BELİRLENMESİ UfukDEMİREL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 2003, Sayfa: 81 Şanlıurfa koşullarında patatesin en uygun dikim zamanını belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışma, 2001-2002 yetiştirme periyodunda, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Deneme Alanında, Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede biri erkenci (Latona), diğeri orta erkenci-geççi (Van Gogh) olan iki çeşit kullanılmıştır. Dikimler 15 Kasım, 12 Aralık, 18 Ocak, 16 Şubat ve 15 Mart olmak üzere 5 farklı tarihte yapılmıştır. Çalışmada, çeşit x dikim zamam interaksiyonlarına göre, bitki boyu değeri 16.00 cm (Latona-15 Kasım) ile 62.60 cm (Van Gogh-15 Mart), bitki başına yumru sayısı değeri 5.70 adet/bitki (Latona-15 Kasım) ile 9.47 adet/bitki (Van Gogh- 12 Aralık), tek yumru ağırlığı değeri 46.68 g (Latona-15 Mart) ile 108.20 g (Van Gogh- 15 Kasım), dekara yumru verimi değeri 978.17 kg/da (Latona-15 Mart) ile 3120.04 kg/da (Van Gogh-12 Aralık), toplam kuru madde oram değeri ise % 16.76 (Latona- 15 Kasım) ile %26.03 (Van Gogh-15 Kasım) arasında değişmiştir. Şanlıurfa koşulları için uygun çeşit ve dikim zamanlan, her ne kadar Van Gogh çeşidinin 12 Aralık ve 15 Kasım dikimi olarak görünse de, çıkışların 4-7 Martta gerçekleşmiş olması nedeniyle, Van Gogh çeşidinin 4-7 Mart arasında çıkışının sağlanabileceği dönemde dikim yapılmasının daha uygun olabileceği söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Şanlıurfa, Patates, Dikim Zamanı, Çeşit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF SUITABLE PLANTING TIME OF POTATO UNDER ŞANLIURFA CONDITIONS Ufuk DEMİREL Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 2003, Page: 81 This study was conducted to determine suitable planting time for potato under Şanlıurfa conditions. Field experiment was conducted at Harran University, Agriculture Faculty, Department of Field Crops research station in 2001-2002 growing season. Two cultivars, Latona and Van Gogh, were used in the experiment. Tubers were planted on 15 November 2001, 12 December 2001, 18 January 2002, 16 February 2002 and 15 March 2002 in total five planting time. Experiment design was in split plot design with three replications. Cultivars were in mainplots and planting dates were in subplots. In this research, plant height ranged from 16.00 cm (Latona - 15 November) to 62.60 cm (Van Gogh - 15 March). Tuber number per plant ranged from 5.70 number/plant (Latona - 15 November) to 9.47 number/plant (Van Gogh - 12 December). Single tuber weight ranged from 46.68 g (Latona - 15 March) to 108.20 g (Van Gogh - 15 November). Tuber yield in hectare ranged from 0.98 t/ha (Latona - 15 March) to 3. 12 t/ha (Van Gogh - 12 December), total dry matter ratio in tuber ranged from % 16.76 (Latona- 15 November) to %26.03 (Van Gogh - 15 November). As a result, although suitable treatments for cultivar and planting time seemed to be Van Gogh - 12 December and Van Gogh - 15 November, planting time being emergence on 4-7 March might be more suitable for Van Gogh cultivar under Şanlıurfa conditions. KEY WORDS: Şanlıurfa, Potato, Planting Time, Cultivar.