Ülkemizde son on yılda meydana gelen yıkıcı depremlerde betonarme binaların gösterdiği dayanım
Performance of reinforced concrete buildings in the last ten years destructive earthquakes in our country
  1. Tez No: 131143
  2. Yazar: YUSUF ZİYA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSENİN ESELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
6. ÖZET Depremler tektonik olarak aktif olan bölgelerde meydana gelir. Depremlerin önceden tahmin edilememesi meydana gelen can ve mal kaybının artmasına neden olmaktadır. Depremin afet halini almasının en büyük nedeni hatalı kentleşme ve yeteri kadar dayanıldı binaların yapılamamasıdır. Ülkemizde özellikle son on yıl içinde meydana gelen 1992 Erzincan, 1995 Dinar, 1998 Adana-Ceyhan, 1999 Marmara, 1999 Bolu-Düzce, 2002 Sultandağı ve 2003 Bingöl depremlerinde büyük can ve mal kaybı meydana gelmiştir. Depremselliği yüksek bir bölgede yer alan ülkemizde böyle depremlerin meydana gelmesi normal iken, bu depremlerin sonuçlan normal karşılanamayacak düzeydedir. Bu durum, barınmak ve diğer temel yaşam ihtiyaçlarımızı karşılamak için inşa ettiğimiz yapıların önemli sayılabilecek bir bölümünün depreme karşı dayanımının yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada; ülkemizde son on yıl içinde meydana gelen önemli depremlerde betonarme binaların sergiledikleri performans değerlendirilmiş ve oluşan yapısal hasarlar ve nedenleri kısaca irdelenmiştir. Depreme dayanıldı binalar yapmak ve deprem yönetmeliğindeki kural ve koşullara uymak en iyi korunma yöntemidir. 97
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Earthquakes occur in tectonically active areas. One of the obvious reason for the increase of the loss of life and property is done to the fact that the earthquakes can not be predicted before hand and the mistakes made in urbanization and buildings constructed which are not resistive to earthquakes. Earthquakes, especially those of the last 1992 Erzincan, 1995 Dinar, 1998 Adana-Ceyhan, 1999 Marmara, 1999 Bolu-Düzce, 2002 Sultandağı and 2003 Bingöl Earthquakes caused a great loss of life and property. Although the occurence of such earthquakes in our country which is located in a seismically active region, can be regarded as normal, the consequences of them is in unacceptable level. This is caused by poorly built earthquake-resistant residential buildings and other structures. In this study; seismic performance of reinforced buildings during the earthquakes took place in the last ten years were analysed. The best remedy could be to construct buildings resistant to earthquakes and to obey the rules and requirements of specifications. 98