Deprem yönetmeliğinde temel zemini ve temeller için verilen esasların irdelenmesi
Analysis of foundations soils and design and design requirements for foundations in the earthquake specification
  1. Tez No: 131155
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT GERGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
(>. ÖZET Deprem Mühendisliği: Jeoloji. Zemin Mekaniği. Temel Mühendisiiği. Sismoloji. Geoteknik Mühendisliği. Yapı Mühendisliği ve diğer teknik alanları da kapsayan birçok disiplinlerin beraber çalışma zorunluluğu olan geniş bir alandır. Pratikte sosyal ve ekonomik yönleri de mevcuttur. Depremlerin alet halini almasının en büyük nedenleri: kötü zemin şartları ve binaların depreme karşı yeterince dayanıklı yapılmamasıdır. Depreme dayanıklı binalar yapmak ve Deprem Yönetmeliğindeki kural ve koşullara uymak en iyi korunma yöntemidir.“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”diğer adıyla“Deprem Yönetmeliği”olarak bilinmektedir. Bu yönetmeliğin amacı: deprem yer hareketine maruz kalacak bina ve bina türü yapıların tamamının veya bölümlerinin depreme dayanıklı tasannu ve yapımı için gerekli minimum koşulları tanımlamaktır. Yönetmelikte depreme dayanıklı bina tasarımının ana ilkesi: hafif şiddetteki depremlerde binalardaki yapısal ve yapısal olmayan sistem elemanlarının herhangi bir hasar görmemesi, orta şiddetteki depremlerde yapısal ve yapısal olmayan elemanlarda oluşabilecek hasarın onarılabilir düzeyde kalması, şiddetli depremlerde ise can kaybını önlemek amacı ile binaların kısmen veya tamamen göçmesinin önlenmesidir. Bütün mühendislik yapıları yeryüzünde durgun halde bulunurlar ve bir temel tarafından taşınmalıdırlar. Temel mühendislik sisteminin bir parçası olup. yükleri toprak veya kayaların altına iletirler. Bu yüzden yükler temel ve temelin kendi ağırlığı tarafından taşınırlar. Bu çalışmada; Deprem Yönetmeliğinde Temel Zemini ve Temeller İçin Verilen Esasların İrdelenmesi yapılmıştır. Deprem esnasında yapıların davranışı anlamak için zeminlerin ve yapıların özelliklerini bilmemiz gerekir. Bir deprem meydana geldiğinde etrafındaki bütün yapılar sallanacaktır fakat bazıları diğerlerinden daha fazla sallanır. Bu durumun sebeplerinden bazı lan: zemin grupları. yerel zemin sınıflan, sıvılaşmanın yapıların performansı üzerine etkisi, bina temelleri ve diğer geoteknik koşullardır. Bu yüzden deprem bölgelerinde inşa edilen binalarda zemin ve temel koşullarının belirlenmesi deprem yönetmeliğinde verilen kural ve koşullara göre yapılmalıdır. 136
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Earthquake Engineering is a very broad field that must be studied by several disciplines such as geology, soil mechanics, foundation engineering, seismology, geotechnical engineering, structural engineering and other technical fields. Its practice also requires consideration of social, economic factor. The best reasons that make earthquakes disaster are weak soil conditions and buildings which aren't sufficiently resistive to earthquakes. The best protection is to make buildings resistant to earthquakes and to obey the rules and requirements of specification. Specification for structures to be built in disaster areas which has known the other name earthquake disaster prevention specification. The objective of this specification is to define the minimum requirements for the earthquake resistant design and construction of buildings and building-like of structures or their parts subjected to earthquake ground motion. The general principle of earthquake resistant design to this specification is to prevent structural and non-structural elements of buildings from any damage in low-intensity earthquakes; to limit the damage in structural and non-structural elements to repairable levels in medium-intensity earthquakes, and to prevent the overall or partial collapse of buildings in high-intensity earthquakes in order to avoid the loss of life. All engineering constructing resting on the earth must be carried by a foundation. The foundation is the part of an engineering system which transmits loads into underline soil or rock, the loads supported by the foundation and its self weight. In this study; determination and analysis of foundations soils and design requirements for foundations in the earthquake specification can be done. To understand the behavior of structures during earthquake, we must know the characteristics of soil and structure. When an earthquake occurs, all structure around it will shake, but some more than others. Some reason of this are soil groups, local site conditions, effects of liquefaction potential on the performance of structures, building foundations and other geotechnical requirements. Consequently; determination of soil conditions and foundations of buildings to be constructed in seismic zones must be done in accordance with the rules and requirements of earthquake disaster prevention specification. 137