Kentsel alanda işlevini yitirmiş sanayi tesislerinin dönüştürülme sürecine yönelik bir model
The Model about transmutation of the industrial foundations that lost their functions in urban areas
  1. Tez No: 131270
  2. Yazar: SERTAÇ TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ULUSAY ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özet“Kentsel Alanda İşlevini Yitirmiş Sanayi Tesislerinin Dönüştürülme Sürecine Yönelik Bir Model”adlı çalışma, kentlerimizde bulunan işlevini yitirmiş sanayi alanlarının yeniden işlevlendirilmesi hususunda nasıl bir metodun izlenmesi gerektiğine dair ortaya çıkan soruna cevap bulmak amacı ile hazırlanmıştır. Araştırmanın kapsamı, sanayinin tarihçesini, sanayi ve kültür etkileşiminin incelenmesini, yeniden işlevlendirmede örnek model teşkil edecek olan çalışmaların incelenmesini, sanayi alanlarının göstergebilimsel çözümlenmesinin irdelenmesini, son olarak da konunun kapsamına giren, biri yurt dışından olmak üzere iki örneğin incelenerek sonuca varılmasını içermektedir. Araştırmada, tarama ve değerlendirme yöntemi referans alınarak çalışma geliştirilmiş ve sonuçlandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda aşağıdaki sonuçlara varılmıştır.. Sanayi devrimi ile birlikte, kültürümüz dönüşü olmayan bir değişime sahne olmuştur.. Kentlerimizi salt işlevselci bir bakış açısı ile görmemiz, onların anlamalarını kavramamızı engeller.. Sanayi yapılarının/alanlarının yeniden işlevlendirilmesi yukarıda varılan düşüncenin ışığı altında, söz konusu yapılara ilişkin anlamsal çözümlemenin yapılmasını ve buradan hareket ile yeni işlev alternatiflerinin ortaya konmasını gerekli kılmaktadır.. Bu alanların yeniden işlev kazanmasında geniş çaplı, zengin bir ekip çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır.. Dönüşüm projelerinin geçerlilik kazanabilmesi için oluşturulacak mekanizma kamu-özel-yerel halk işbirliğine dayandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Summary he study named as“the model about transmutation of the industrial foundations that Dst their functions in urban areas”is prepared for to answer the question about what ;ind of a method is required about the refunctioning of the industrial areas, which lave lost their functions. Scope of the study consists of; history of industry, analysis of the interaction between ndustry and culture, analysis of the studies in refunctioning that will be constituted as :ase models, consideration of semiological analysis of industrial areas at length, inalysis of the studies which are regarded as refunctioning model, finally the :onclusion with the detailed analysis of two cases; one from abroad, one from "urkey. 'he study is enriched and concluded by taking up the scanning and evaluation schniques as references. vs a conclusion of the study, the below mentioned results are attained. With the industrial development, our culture has become a stage for irretumable change.. An absolute functionalist point of view about urban life prevents us from comprehending their meanings.. The refunctioning of industrial buildings/areas make the semantic analysis of the structures and starting from this analysis display of the refunctioning alternatives necessary, in the light of the idea that is mentioned above.. A large scale and productive teamwork is needed for the refunctioning of mentioned areas.. The mechanism to give validity to the conversion projects should be based on public- private- local people collaboration.