İstanbul'da Bağdat Caddesi ve Cemil Topuzlu Caddesi'nde satışa sunulan çağdaş konut salon mobilyaları üzerine bir araştırma
A Researchment about modern living room furniture selling at Bağdat Caddesi and Topuzlu Caddesi
- Tez No: 131280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Günümüzde İstanbul'da çağdaş konu salon mekanlarında kullanılan mobilyanın işlev grubuna göre (Oturma, Servis, Depolama) biçim, malzeme, strüktür gibi temel unsurlarının saptamaktır. Bu tez kapsamında İstanbul içerisinde pilot bölge olarak seçilen Bağdat Caddesi, Cemil Topuzlu Caddesi ve aralarında kalan sokak veya caddeler üzerindeki yerli firmalar ele alınmıştır. Araştırma içerisinde işlevine göre gruptandın San mobilyaların, fotoğraflı envanteri yapılarak özellikleri verilmiştir. 12 mağaza içerisinde bulunan 230 adet çağdaş konut salon mobilyası örneklemi oluşturmaktadır. Yapılan tanımlayıcı istatiksel analizler sonucunda örneklem içerisindeki ortak biçim, malzeme, strüktür özellikleri; işlev gruplarına göre bu temel özelliklerdeki farklılaşmalar saptanmıştır. Genel olarak örneklemdekî tüm mobilyalar genişlemiş olmakla beraber antropometrik sınırlar içerisinde boyutlara sahiptirler. Oturma grubunda metaî ayakların, tamamı döşemelik kumaş ile kaplı mobilyaların kullanımının arttığı göze çarpmaktadır. Servis grubu mobilyalarının adetinin azaldığı ve masa formunda özellikle dikdörtgen tabla formlarının kullanıldığı saptanmıştır. Depolama grubu mobilyalarında yine kübik formlar ön plana çıkmakta, ahşap ve metal malzemenin bir arada kullanımına en sık rastlanmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This researchment is aimed to developed a methodology to identfy modern Sivingroom furniture in Istanbul, that is grouped according to their functions (sitting, serving, storing). The pilot area in Istanbul is framed as Bağdat Caddesi, Cemil Topuzlu Caddesi and the streets inbetween. A photographic inventory of local modern livingroom furniture is formed. The sample is 230 furniture from 12 furniture stores in the pilot area. The similarities on form, material and structure over all furniture and differentiations on those characteristics based on the functional grouping are reported as a result of analysis on descriptive statistics. In general, it is observed that, although all furniture in the sample has been expanding in size, they are stillin antropometric limits. Sitting group furniture has mostly metal foot, cubical shapes and covered with fabrics as the spread. Serving group furniture decreased in number and the most used shape is rectangle for dining tables. Cubical forms are dominant on storing group furniture, which has mostly metal and wooden material.